Soru Hasta ziyaretinin önemi Nedir.

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hasta ziyareti ile ilgili hadisler

  Peygamberimiz(s.a.v) hasta ziyaretine çok önem verirdi. Ashabının durumunu onlardan birini bir kaç gün göremeyince sorar soruştururdu. Hasta olduğunu öğrenirse hemen onun ziyaretine gider, hatırını sorar, iyileşmesi için dua ederdi. Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisinde Müslüman, müslüman kardeşini hasta iken ziyaret ettiğinde, hastanın yanından ayrılana kadar, o ziyaretçi cennet bahçesinde yaşar. buyurmuştur.

  İbni Azib radıyallahu anhumadan rivayet edildiğine göre: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bize, hasta ziyaretini, cenazenin arkasından gitmeyi, aksırana (yerhamükellah) demeyi, yemin edenin yeminini yerine getirmesini, haksızlığa uğrayana yardım etmeyi, davet edenin davetini kabul etmeyi ve selamı yaygınlaştırmayı tavsiye etti.

  Ebu Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Müslümanın, müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selam almak, hasta ziyaret etmek, cenazenin arkasından yürümek, davete icabet etmek ve aksırana (yerhamükellah) demek.
  Buhari, Cenaiz 2; Müslim, Selam 4. Ayrıca bk. İbni Mace, Ceniz 1

  Bunun için hasta ziyareti peygamberimizin (s.a.v) bir sünnetidir.’ Yine, hasta zaman zaman yakınlarından sorulmalıdır. Bir ziyaretten sonra hastayla ilgiyi kesmek, sünnetten kaçınmak gibidir (Buhar i, istizan, 29).