Haset Etmek Nedir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 18 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Haset etmek ne anlama gelir?

  Haset , başkasından olan nimetten huzursuz olunp elem duyarak, o kişiden o nimetin gitmesini istemek demektir.Başka bir ifadeyle haset, insanın kedisind olmayan özeliklere sahip olanları çekememesi demektir. Haset, cahillik ve gözü doymamazlığın birleşmesinden doğan kötü bir huydur.
  Dünya'da sayısız güzellik ve özellikler vardır. Bir insanın bunların hepsini kendisinden toplaması mümkün değildir. Kendinden olmayan şeylere sahip olanları kıskanan insan, başka hertürlü kötülüğü yapabilecek karektere sahip demektir. İnsanın sahip olmadığı güzeliklere sahip olanları kıskanması yerine, o insanlar gibi olmaya çalışmasının adı gıpta etmektir.Gıpta insanı ahlaken olgunlaştırır. Oysa haset, insanı ahlaken küçülten kötü bir huydur. Haset öyle kötü bir huydur ki, Kur'an-ı Kerim hasetcinin hasetinden Allah'a sığınma hususunda dua öğretir.
  De ki: yarttığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üflüyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetcinin kötülüğünden, sabah aydılığının Rabbine sığınırım"( falak, 113/1-5)