Hased iyilikleri yok eder

Konusu 'İslami dini sözler' forumundadır ve Abdullah tarafından 12 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Süper Moderatör Süper Moderatör Admin Kayıtlı Üye

  Ateşin Odunu Yiyip Bitirdiği Gibi
  kıskançlık ,hased,çekememezlik  Abdülkadir Geylani'nin sohbetleri ile hasta gönüller şifa bulur, katı kalpler yumuşardı. İnsanların manevi hastalıklarını tedavi ederdi. Hasedin, kıskançlığın Allahu Teala'nın gazabına sebep olacağını şöyle anlatır:
  "Ey mümin! Ne oluyor ki, seni, komşunu; yemede, içmede, giymede ve başka şeylerde kıskanır görüyorum. Bu nasıl iş? Bilmiyor musun ki, bu senin imanını zayıflatır. Mevlanın yanında kıymetin kalmaz. Seni, Allahu Teala'nın gazabına uğratır.

  Peygamber Efendimiz, "Allahu Teala hasetçi kimse nimetimin düşmanıdır." buyurdu, diye bildirmiştir. Resul-i Ekre bir hadis-i şerifte; "Ateş odunu yiyip bitirdiği gibi, haset de iyilikleri yer." buyurdu.

  "Sen, haset ettiğin kimseyi, hangi ve ne hususta haset ediyorsun? Onun kısmeti için mi, yoksa kendi kısmetin hususunda mı haset ediyorsun? Eğer onu, Allah Teala'nın ona verdiği kısmet hususunda haset ediyrosan ona haksızlık etmiş olursun. Haset ettiğin kimse, Allah Teala'nın kendisi için takdir ve taksim ettiği nimetin içerisinde bulunmaktadır. Sen onu, Allahu Teala'nın bu ihsanından dolayı haset etmekle, ne kadar haksızlık ve cimrilik yaptığını, ne kadar akılsızlık ettiğinibiliyor musun? Eğer onu, sana takdir edilenin onun eline geçeceğinden endişe ederek ıskanıyorsan, bu senin çok cahil olduğunu gösterir. Çünkü senin kısmetini başkası yiyemez. Muhakkak ki Allhu Teala sana zulmetmez. Allah Teala senin için takdir ettiğini, sana nasip ettiğini, senden alıp başkasına vermez. Çünkü O o kadar aciz değildir."