Harun Reşid kimdir?

Konusu 'İslami rüya tabirleri' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Harun Reşid bin Muhammed Mehdi, 23. İslam halifesi ve beşinci Abbasi sultanıdır.

  Harun Reşid, bir sene gaza eder, bir sene de hacca giderdi. Babası, henüz 15 yaşında iken onu Rum diyarına gazaya göndermişti. Her gün yüz rekat namaz kılar ve bin dirhem sadaka verirdi.

  Gazaya gitmeyip hacca gittiği sene ailesinin ve kumandanlarının en büyüklerini sefere gönderirdi. Kendisi de bütün masraflarını karşıladığı yüz alimi, yanında hacca götürürdü.

  Hac etmeyip gazaya gittiği sene de bütün nafakalarını ve masraflarını karşıladığı üç yüz kişiye haccettirirdi.

  Halife olduğu sene rüyasında Peygamberimiz’i (s.a.v.) gördü. Ona:

  “Hilafet bu ay sana geçecektir. Hemen gazaya çık ve haccet, Haremeyn (Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere) halkına çok ihsanda bulun.” buyurdular. Rum tarafına gazaya çıktı, sonra dönüp aynı sene sonunda haccetti, Haremeyn sakinlerine çok sadaka verdi.

  Devleti idare hususunda kendisinden önceki Halife Mansur gibi dirayetli idi. Lakin cömertlikte onu geçti. Kendisinden önce onun kadar malını tasadduk eden halife görülmemişti.

  Hicretin 186. senesinde Rum diyarındaki bütün Müslüman esirleri fidye verip kurtardı.

  Hadis alimi Ebu Muaviye Darir (rah.) anlattı: Her ne vakit Harun Reşid’in meclisinde Peygamber Efendimiz anılsa “Sallallahü ala-seyyidi” derdi.

  İlmi ve alimleri çok sever ve hürmet ederdi. Kendi kusurları için çok ağlardı. Fudayl bin Iyad’ın meclisine gidip vaazını dinlerdi. H. 170’de halife oldu, 23 sene 2 ay 15 gün halifelik etti ve 193 senesinde vefat eyledi. Rahmetullahi aleyh. (Tarihu’l-hulefa, İmam Suyuti)