Hardal tohumu nerelerde ve nasıl kullanılır faydaları nelerdir?

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Hardal tohumu nerelerde ve nasıl kullanılır faydaları nelerdir?

  Hardal-Tohumu-Kullanımı-Faydaları-Nedir.

  Bir şişeden sıktığınız ya da kavanozdan kaşıkladığınız “hardal”, hardal tohumuna sirke, su, biraz şeker ve tuz eklenerek üretilmiştir. Hardal tohumu brokoli, brüksel lahanası ve beyaz lahana gibi Turpgiller ailesinden bir bitki olan hardal tohumundan elde edilir. Gerçi kırk farklı hardal bitkisi vardır ama hardal tohumu için yalnızca siyah, beyaz ve kahverengi olanları kullanılır. Siyah tohumlar en keskin, sarı renkli olup beyaz diye adlandırılan tohumlar tadı en hafif olanıdır ve amerikan sarı hardalının üretiminde kullanılır. Koyu sarı renkteki kahverengi tohumlar ise Dijon hardalı üretimi için kullanılır. Eski yunan ve Roma uygarlıklarında hardal hem ilaç hem çeşni olarak tüketilmekteydi. MS 800’lü yıllarda Fransızlar, yavan yemekleri ve tuzlu etleri çeşnilendirmek için hardal kullanmaya başlamışlardı. 1400’lerde İspanyolların okyanuslara açılırken yanlarına aldıkları baharatlar arasında hardal da vardı.

  Hardal Tohumu Faydaları Nelerdir?

  Hardal tohumu çok iyi bir selenyum ve omega-3 yağ asidi kaynak olmanın yanı sıra fosfor, magnezyum, manganez, besinsel lif, demir, kalsiyum, protein, niasin ve çinko yönünden de zengindir. Tohumların acımsı tadı kırmızı et, balık, kümes hayvanları, yemek sosları ve salata soslarında çeşni olarak kullanılıyor. Ayrıca tohumlar bütün olarak lahana gibi sebzeleri haşlarken de kullanılıyor. Kahverengi hardal tohumları Hint mutfağında önemli bir yer tutar.

  hardal tohumu nerelerde ve nasıl kullanılır faydaları nelerdir?Faydaları Nedir NelerdirHardal Tohumu Nasıl Kullanılır? Baharat rafında bütün ve öğütülmüş hardal tohumu bulundurun. Hindistan’da tohumlar tavada tıpkı patlamış mısır gibi açılıncaya kadar kızartılır. Yanınca tadı acılaştığından tohumları fazla pişirmemeye dikkat edin. Isı hardalın keskin tadını yumuşattığı için genellikle pişirme süresinin sonuna doğru yemeye katılmalı ve hafif ateşte pişirilmelidir.