Hangi vakitlerde kaza ve nafile kılınmaz?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elida

  Elida Admin

  Kaza namazı hangi vakitlerde kılınmaz

  Bazı vakitlerde bir kısım ibadetlerin yapılması yasaklanmıştır. Bu vakitlere kerahet vakitleri denilir. Ukbe b. Amir el-Cüheni’den şöyle dediği nakledilmiştir:
  Bu hadiste belirtilen üç vakitte hiçbir namaz kılınamaz. Bu vakitlerin başlama ve bitiş zamanları şöyledir:
  a. Güneşin doğmasın'dan itîbaren, 40-50 dakika sonrasına kadar.
  b. Güneşin, başımızın üzerinde, tam dik bulunduğu vakît. (Öğle vaktînin girmesine yaklaşık 10 dakika kalmasından öğle vaktinin girmesine kadarkî süre)
  c. Güneş batmazdan önce, gözleri kamaştırmaz hale gelmesinden, batmasına kadar olan vakît. (Güneşin batmasına 40-50 dakika kalmasından itÎbaren akşam namazı vakti girinceye kadar olan zaman) (Merğinani, el-Hidaye, I, 40).

  Bu 3 kerahet vaktinde ne kazaya kalmış farz namazlar, ne vitir gibi vacip namaz, ne de daha önce hazırlanmış bulunan bir cenaze namazı kılınamadığı gibi, daha önce okunmuş bir secde ayetinden dolayı “tilavet secdesi” de yapılamaz. Bununla beraber kerahet vaktin de okunan secde ayetinin secdesi ve daha sonrya bırakmak efdal olsa da bu vakitte de yapılabilir. Yine bu vakitlerde hazırlanan cenazenin namazı da kılınabilir. Güneşin batmasından önceki kerahet vaktinde, sadece o günün ikindi namazının farzı kılınabilir. Fakat mazeretsiz olarak ikindi namazını bu vakte kadar geciktirmek mekruhtur ve bunların dışında şu vakitlerde de sadece nafile namaz kılmak mekruhtur: a) Sabah namazının sünneti hariç olmak üzere imsak vakti girdikten sonra, güneş doğuncaya kadar olan sürede, b) İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar olan sürede, c) Akşam namazı vakti girdiğinde farz kılınmadan önce, d) Cuma günü hatibin minbere çıkmasından sonra (Merğinani, el-Hidaye, I, 40-41). Ebu Said el-Hudri’den şöyle dediği nakledilmiştir: