Hanefi mezhebinde deniz ürünleri

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hanefi mezhebinde deniz ürünleri yenirmi

  Peygamberimiz (s.a.v) Denizin suyu temizdir, ölüleri helaldir" buyurmuştur. Ancak bazı din alimleri içtihatlarda bulunurlar. Deniz ürünlerinde balık şeklinde olanların tümünün helal olduğunu bütün mezhepler belirtmiştir. Bazı hanefi imamları, midye, kalamar, istiridye gibi ürünlerin helal olmadığını belirtmişlerdir.
  Deniz ürünlerinin helal olduğunu Yüce Allah bildirmiştir. Bir ayetti "deniz ürünleri sizler için helal kılınmıştır" diyor.

  Hanefi mezhebince Yengeç, karides, midye gibi ürünlerin yenmesinin Hanefi mezhebince uygun bulunmadığını belirtmişiz. Bir mezhebin hükmü hiçbir zaman umuma teşmil edilemez. Biz de böyle dedik. Bir mezhebin müçtehitlerinden birinin veya tamamının yorumları bütün müslümanları bağlamaz.

  Hanefi mezhebinden olanların bu ürünleri yemesi caiz değildir" diye bir fetva vermedik biz. İfademiz şu: Midye, kalamar, karides, yengeç, Hanefi mezhebine göre helal değildir!

  Hanefi hariç diğer üç mezhepte, deniz ürünlerinin hepsi yenir.

  Hanefi’de balık şeklinde olmayan hiçbir deniz ürünü yenmez.

  Mesela, ahtapot, kalamar, mürekkep balığı, denizhınzırı, denizatı, denizaygırı, denizanası, denizayısı gibi hayvanlar ve yengeç, midye, istiridye, ıstakoz, kerevit, karides, deniz salyangozu gibi deniz haşaratı yenmez. Somon, kalkan, yunus, balığı yenir.