Hanefi mezhebinde cuma namazı kaç rekattır

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hanefi mezhebinde cuma namazı  Cuma namazı 4 rekat ilk sünnet sonra hutbe sonrası imamla kılınan 2 rekat farz ve daha sonra 4 rekat sünnet namazından oluşmaktadır.Cuma Namazı toplam on Rekattır.

  Cuma Namazı Nasıl kılınır.  1-Cuma Namazının 4 rekatlık ilk sünneti kılınır. Bu kılınan sünnet Namazı, öğlen Namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sonra, cami içerisinde Müezzin tarafından sadece cami cemaatinin duyabileceği kadar bir sesle ikinci ezanı okur ve sonrasında Hoca hutbeye çıkarak Hutbesini okunur. Hutbe okunduktan sonra, müezzin tarafında Kamet getirilir ve cemaat İmama tabi olur ve Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır.

  2-Sonra bütün cemaat Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık Cuma namazının 4 rekatlık son sünneti kılar. Bu son sünnetinde kılınışı ilk sünnet gibi kılınır.

  3-Bundan sonra, 'Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya' diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir denilen bir namaz kılınır. Bu namaza niyeti şöyle yapmak daha uygun olacaktır; Niyet ettim 4 rekat zuhr-i ahir kılmaya

  4- Daha Sonra da, iki rekat namaz kılınır. Bu namaza niyet ettim öğlen namazının 2 rekat son sünnetini kılmaya denir ve öğlen namazının son iki sünnetin kılınır.

  5-Son olarak ta Âyet-el-kürsi okunur, tespihat yapılır, dua edilir ve cemaat dağılır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019