Hanımlara özel Hamileyken saç kestirmek günahmı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 15 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  hamileyken saç kestirmek günah mı?

  Dini açıdan gerekli olduğu takdirde hamileyken saç kestirmenin herhangi bir mahzuru yoktur ve sağlık açısından hamilelikte saç kestirmekte olumsuz bir duruma neden olmaz. Gebelikte saç kestirmenin uğursuzluk getirdiğine dair batıl bir inanış bulunmaktadır.

  Gerek hamile iken, gerek sair zamanlarda hanımların saçını kesmelerine iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi: Saç kadının süsü ve zinetidir. Bir yerde kadını erkekten ayıran en önemli bir özelliğidir. Bundan dolayı hiçbir meşru sebep yokken ve mazeret bulunmazken kadının saçını kesmesine müsaade edilmez. Ancak bakımında ve kurutulmasında birtakım zorluklarla karşılaşırsa kısaltmasında bir mahzur olmamalıdır. Hamile ve lohusa olan bir hanım için bu gerekçe makul ve yerindedir. Demek ki, hamile bir hanım isterse saçını kısaltabiliyor. Bunun sünnette bir delilinin varlığına gelince; Kenzü’l-Ummal’da şu meâlde bir hadis-i şerif kaydedilmektedir:

  ''Ezvac-ı tâhirat, Peygamberimizin hanımları kulak yumuşağını geçmeyecek miktarda saçlarını kısaltırlardı.''

  Burada gözden uzak tutulmaması gereken önemli diğer bir nokta da, kadının saçını keserken erkeğe benzeme gibi bir niyetinin bulunmaması lâzımdır. Çünkü hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz, ''Allah, kadınlardan erkeğe benzemeye özenenleri İlâhi rahmetten uzak kılsın ''buyurmaktadır.