Hakîm (El-Hakîm) Ne Demektir?

Konusu 'Dini islami isimler' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Mart 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  HAKÎM (El-Hakîm):

  1. Allahü tealanın Esma-i hüsnasından (güzel isimlerinden). Hikmet sahibi, ilmi kamil, işi güzel, uygun işler yaratıcı ve kullar arasında hükmedici.
  Allahü teala ayet-i kerîmelerde mealen buyurdu ki:
  Allahü teala hakkıyla bilendir ve Hakîmdir. (Hucurat sûresi: 8)
  Biz hiçbir peygamberi kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki emr olunduklarını onlara apaçık anlatsın. Artık Allah kimi dilerse saptırır, kimi de dilerse doğru yola götürür. O, her şeye galibdir ve hakîmdir (İbrahim sûresi: 4)
  Günahtan kaçmaya kuvvet, ibadet yapmaya kudret, ancak azîz ve hakîm olan Allahü tealanın yardımı iledir. (Hadîs-i şerîf-Müsned-i Ahmed bin Hanbel)
  Allahü teala kullarına yapabilecekleri şeyleri emretmiştir. Nitekim Nisa sûresi yirmi sekizinci ayetinde mealen; "Allah (ü teala) size emirlerinin kolay, hafîf olmasını diledi (istedi). Çünkü insanlar zayıf olarak yaratılmıştır" buyurmaktadır. Allahü teala hakîmdir; her şeyi yerinde uygun olarak yapar. Raûftur, acımaya layık olmayanlara da acıyıcıdır. Rahîmdir, ahirette sevdiklerine yani nîmetine şükreden mü'minlere Cennet'i ihsan edicidir. (İmam-ı Rabbanî)
  El-Hakîm ism-i şerîfini söyliyen, hikmete kavuşur ve kendisine gizli manalar açılır. Geceleyin abdest alıp büyük bir teslimiyetle el-Hakîm ism-i şerîfini söyliyenin kalbini Allahü teala manevî sırlar hazînesi yapar. (Yûsuf Nebhanî)
  2.Hikmet ehli. Din bilgilerini fen bilgileri ile isbat eden alim.