Soru Hafızayı güçlendirmek için özel bir dua var mıdır?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hafızayı güçlendirmek için okunan dua

  Müslüman her türlü ihtiyaç ve isteği için, gerekli çalışmaları yapıp, sebeplere sarılmanın yanı sıra Allah Azze ve celle'ye dua edip isteğini arz eder. Hafızayı güçlendirmek, unutkanlıktan kurtulmak için de, bilimin öngördüğü zihni eksersizleri ve benzeri faaliyetleri yaptığı gibi, Allah'u Teala'ya dua etmekten de geri durmaz. Bu konuda sıhhati hakkında bazı şüpheler bulunmakla birlikte İbn Abbas’tan (r.a.) şöyle bir rivayet gelmektedir: “Hz. Ali (r.a.) Rasulüllah’a (s.a.s.) gelerek: ‘Annem ve babam sana feda olsun! Şu Kur’an göğsümde durmayıp gidiyor unutuyorum kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum. ‘ dedi.

  Rasulüllah (s.a.s.) ona şu cevabı verdi: ‘Ey Ebu’l-Hasan! Bu meselede Allah'u Teala'nın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdir de öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?

  ‘ Hz. Ali (r.a.): ‘Evet, ey Allah’ın Rasulü, öğret! ‘ dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu: ‘Cuma gecesi gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhud bir andır. O anda yapılan dua makbuldür. Kardeşim Yakup da evlatlarına şöyle söyledi:
  Eğer o vakitte kalkamazsan gecenîn ortasın da kalk ve bunda da muvaffak olamaz isen gecenîn evvelin de kalk ve 4 rekat namaz kıl birinci rekatta, Fatiha ile Yasin suresini, ikinci rekatta Fatiha ile Hamim’i (Duhan suresi) oku, üçüncü rekatta Fatiha ile Eliflammim Tenzilü’l-Kitabi (Secde suresi), dördüncü rekatta Fatiha ile Tebareke’l-Mufassal’ı (Mülk Suresi) oku.

  Teşehhüdden sonra Allah'u Teala'ya hamdü sena et, bana ve diğer Peygamberlere salat oku. Mü’min erkekler ve mü’mîn kadınlar ve de senden önce gelîp geçen mü’min kardeşlerin için bağış dile. Sonra da şu duayı oku:

  Allah’ım! Beni hayatta baki kıldığın müddetçe bana günahları terk ettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden razı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi nasip et. Ey göklerin ve yerlerin yaratıcısı olan Yüce Allah’ım! Ey Allah! Ey Rahman! Celalin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi zorla. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasip et. Ey göklerin ve yerin Yaratıcısı! Celalin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi ve kalbimi açmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasip edersin. Her şeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah’tandır”.


  Ey Ebu’l-Hasan! Bu söylediğimi üç veya yedi cuma gecesi yap, Allah’ın izniyle duan kabul edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zat-ı Zülcelal’e yemin olsun ki, bu duayı yapan hiçbir mü’min duasının kabulünden mahrum kalmadı.

  ‘ İbn Abbas (r.a.) der ki: ‘Allah’a yemin olsun, Ali (r.a.) beş ya da yedi cuma geçtikten sonra tekrar Rasulüllah’a (a.s.) gelerek: ‘Ey Allah’ın Rasulü! Önceleri dört beş ayet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onları da unutuyordum. Bugün ise, artık 40 kadar ayet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra istediğimde bir başkasına ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum. ‘ Rasulüllah (a.s.) bu söz üzerine Hz. Ali (r.a.)’ye: ‘Ey Ebu’l-Hasan! Kabe’nin Rabbine yemin olsun sen müminsin! ‘ dedi.” (Tirmizi, Deavat, 115