Hadisi şerifler

Konusu 'Hz.Muhammedin hadisleri' forumundadır ve Beyza tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  En güzel Hadisi şerifler

  En üstün sadaka,aç bir canlıyı doyurmaktır.En üsyün sadaka iki kişinin arasını düzeltmektir."(HADİS-İ ŞERİF)


  Kâfir bile olsa,hiç kimsenin kalbini kırma!Kalp kırmak,Allahü teâlâyı incitmek demektir."(HADİS-İ ŞERİF)

  Akıllı kimse nefsini sorguya çeken ve ölümden sonrası için çalışandır."(HADİS-İ ŞERİF)

  Kim bir müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter."


  En üstün sadaka,aç bir canlıyı doyurmaktır.En üsyün sadaka iki kişinin arasını düzeltmektir."(HADİS-İ ŞERİF)

  Birbirinize karşı mütevazi olmanızı, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karşı övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin.Hadis (Müslim).

  Kıyamet gününde Allah, kullarından birini çağırır,huzurunda durdurarak malının hesbını sorduğu gibi, makamının da hesabını sorar.Hadis-i Şerif (Hatib).

  Allah, bir mesleği olup mesleğinde maharetli ve uzman olan kulunu sever.Hadis-i Şerif ( Taberani )

  Cennete çok ağaç dikin. Çünkü onun suyu tatlı, toprağı güzeldir.(Yani verimi çoktur.Çok sevap meyvesi alınır). Cennetin ağaçlarından biri olan La havle ve la kuvvete illa billah cümlesini çok söyleyin.Hadis (Taberani).

  Allah bu dini zatı için özel olarak seçmiştir. Dininize ancak cömertlik ve güzel ahlak yakışır. Dikkat edin! Dindarlığınızı bu iki nitelikle süsleyin.Hadis (Taberani).

  Yağmurların çoğalıp bitkilerin (ürünlerin) az, Kur’an okuyanların çok olup dini bilenlerin az, İdarecilerin sayıının artıp, güven duyulanların ise kıt olması kıyametin yaklaştığının delillerindendir.Hadis-i Şerif (Taberani).

  İnsanların en çok cennete eriştiren şey nedir? Ashap, aynı cevabı verince, şu açıklamayı yaptı: Bu da iki şeydir: Biri, Allah’tan korkmak, yani takva sahibi olmaktır. Diğeri de güzel ahlaka sahip bulunmaktır.Hadis (İbn-i Mace).

  Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla.Hadis (Ukbe bin Amir).

  Siz iffetli (namuslu) olunuz ki, hanımlarınız da iffetli olsunlar. Anne babanıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilik etsinler.Hadis-i Şerif (Taberani).

  Müşriklerin ölen çocukları Cennette, Cennet ehline hizmet ederler.hadis (Taberani).

  Ümmetimin bana en yakın olanları, bana en çok salavat getirenleridir.Hadis (Beyhaki).

  Resulüllah’a : Cennettekiler uyurlar mı? diye sorulmuştu. Cevaben buyurdu ki: Uyku, ölümün kardeşidir. Cennettekiler uyumazlar.Hadis (Tirmizi).

  Mü’min mü’minin aynasıdır. Mü’min mü’minin kardeşidir. Mü’min mü’minin kaybettiği bir şeyini bulursa, onun için korumaya alır. Mü’min mü’mini arkasından savunur.Hadis (Ebu Davud).