Hacla İlgili Yanlış Bilgiler

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hacla ilgili yanlış davranışlar

  Peygamberimiz (s.a.v) “Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa annesinden doğduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner.” (Buhari, Hac, 4) buyurmaktadır
  -İki umre bir hac yerine olur'mu? Bu doğru değildir. Haccın kendine has şartları ve rükünleri vardır. Ne kadar çok olursa olsun umre haccın yerine tutmaz. Her ibadetin Allah katında ifade ettiği mana ayrıdır.
  -Umreye gidene hac da farz olur mu? Hac, varlıklı, sağlıklı, yol güvenliği bulunan, akıllı ve hür Müslümanlara farzdır. Haccın farz olması için umre yapmak şartı yoktur. Umre, nafile bir ibadet olup haccın farz olmasına sebebiyet vermez.
  -Fakat hadiste, günahsız dönmenin bazı şartları da beirtmiştir. Bunlardan ilki, haccın sadece Allah için olması, diğeri de gerek hac yaparken yada döndükten sonra kötü söz ve davranışlardan sakınmak ve günahlardan uzak yaşamaktır.
  -İnsanlarımız hacca giden insanlara böylede hacı olacak. Bu şekilde söyleme tarzı vardır. Fakat bu, dinimiz 'de doğru değildir. çünkü hac da diğer ibadetler gibi, Allah’ın kullarına bir emridir. Namaz kılana “Musallî”, oruç tutana “Sâim” denmediği gibi hac ibadetini yerine getiren insana “Hacı” söylense böyle seslenmek uygun olmaz. Bu gibi davranışlar insanları gurura ve riyaya sevk etme ihtimali olduğundan kullanılması doğru değildir.
  -Hacca giden kişilere yaptıkları yanlış davranışlardan sonra yüzlerine vururcasına söylenen, rencide edici bir sözdür. Hacca giden insan, hayatında yeni bir döneme başlamıştır daha dikkatli olmalıdır; ama İslam’ın emirleri ve yasakları gerekleri insanların hacca gidip gitmediklerine göre belirlenmemiştir. Bu emir ve yasaklar, hacca giden de gitmeyen de aynı şekilde mesuldur.
  -Hac, gerekli şartları taşıyan Müminlere ömürlerinde bir defa farz kılınmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir defa hac yapmıştır. Oralara giden insanlarda mübarek beldeleri sıkça ziyaret etmek arzusu meydana gelir. Fakat hac, hem meşakkatli hem de pahalı bir ibadettir. Bu nedenle birden fazla hac yapmak yerine o parayla ihtiyacı olan Müslümanlarayardımda bulunmak ve sıkıntılarını azaltmak ve hayır müesseseleri yaptırmak dahayerinde bir davranıştır.
  -Yaşlanınca hacca gitmek ? Hac, meşakkatli bir ibadet olduğu için genç ve sağlıklı iken farzı yerine getirmelidir. Hac ibadeti çocuğunu evlendirmekten daha önemli bir görevdir. Vakti gelen hiçbir Müslüman, hiçbir gerekçeyle hac ibadetini ertelememelidir.