Hacı Osman Efendinin Salavatlar Hakkındaki Dersleri

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hacı Osman Efendinin Salavatlarla ilgili dersleri

  Cenabı Allah buyuruyor:
  "Ey kullarım! Ben. Muhammed kuluma salat getiriyorum. Melaikelere de emrettim, onlar da getiriyorlar. Öyle ise siz de ey mûslümanlar! Cenabı Ecelli Ala'ya iktidaen Peygamberinize salat ü selam getiriniz!"
  Peygamber'e hem salat hem de selam getireceksin. Yani:

  Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve sellim. diyeceksin. Selam getirmeyi unutmayacağız. Beş on defa salavat-ı şerife getirdin mi, bir defa da selam getireceksin. Peygamber, üzerine salavat getiren kimseyi unutmaz. Resulü Ekrem, Cenabı Hakk'ın "Şekûr" ismi şerifine mazhar olmuştur. Kimden bir iyilik görürse onu ebediyyen unutmaz. İnsan kendini Cenabı Peygamber'e sevdirmelidir.

  Peygamber (s.a.v.) buyuruyor:
  "Bir adam bana bir defa salavat getirdi mi, Cenabı Ecelli Ala ona on defa getirir. On defa getirirse yüz defa, yüz defa getirirse bin defa salavat getirir."
  Yani Allah Teala ona rahmet eder.
  Salavatı şerife getireni Allah Teala karşılıyor. Bir insan Cenabı Peygamber'e günde yüz defa salavatı şerife getirirse Allah Teala alnının ortasına "Münafık değilsin, gavur değilsin, cennetliksin" diye yazdırıyor. İnsanın günde yüz defa salavatı şerife getirmesi ehli cennet olduğunun alametidir. Ehl-i cennet olmasaydı Allah Teala yüz defa salavatı şerife getirmeye muvaffak etmezdi. Doksan dokuza kadar azdır. Yüz defa getiren, çok getiren zümreye dahil olur. Bununla beraber on tane, yirmi tane getirsen bu da seni kurtarır. Çok olsun dersen yüze çıkarırsın.
  Salavatı şerifeyi getirmek, bazı yerde farzdır. Bazı yerde vacip, bazı yerde sünnet, bazı yerde menduptur. Bunların yerlerini bilmelidir. İnsanın hayatı boyunca bir defa salavatı şerife getirmesi farzdır. Ölene kadar bir defa salavatı şerife getirmeyen, Allah muhafaza buyursun, azaba layık olur. Cenabı Peygamber'in ismi şerifi duyuldu mu salavatı şerife getirmek vaciptir.

  Yani Peygamber'in ismi anıldığı zaman salavatı şerife getirmeye mecbursun. Eğer Peygamber'in bir mecliste ismi çok işitilirse, ulemanın çoğu "bir defa getirirse mesuliyetten kurtulur." dediler.

  Bunu İmam-ı Tahavî kabul etmiyor, diyor ki:

  "Peygamber'in her ismini işiten salavatı şerife getirmelidir, çünkü vaciptir. Namaz içerisindeki salavatı okumak sünnettir. Günde yüz defa getirmek ise müstehaptır. Ne kadar çok getirirsen o kadar makbuldür.