Hacı Adaylarına Tavsiyeler

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hacı Adaylarına Tavsiyeler

  Hacı-Adaylarına-Tavsiyeler.

  Kutsal yolculuğun başladığı şu günlerde hac ibadetini yeterince öğrenmemek; ahlak ve adabı muaşeret eğitimindeki yetersizlik haccın sıhhatine zarar vermese de fazilet ve sevabına zarar vermektedir.

  Yolculuk öncesi, yolculukta ve hac hakkında, gittiğiniz yer ve yapacağınız işlemler hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Havalimanlarında görevli Başkanlık personelinin uyarı ve talimatları dikkate alınmalı, uçak veya servis otobüslerine biniş ve inişlerde acele etmemeli, görevlilerin uyarılarına dikkat edilmelidir. Özellikle Mescid-i Haram’da namaz çıkışlarında meydana gelen ve servis araçlarında yaşanan izdihama maruz kalmamak için Harem’de bir müddet daha ibadetle meşgul olmak yerinde olacaktır. İnsanların ne yaptığını takip etmek yerine kendi amel ve ibadetlerimize önem vermeliyiz. Tavaf, say ve diğer ibadetlerde kalabalıktan ve insanlara eziyet vermekten kaçınılmalı, ihram adabına riayet edilmelidir. Kendi sağlınızla ilgili ilaçları yanınıza almayı unutmayınız.

  Peygamber Efendimi’zin doğup büyüdüğü, İslam dininin dünyaya yayılmaya başladığı kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir ve dini duyguları kuvvetlendirir. Kutsal yerlerde bulunan insan kendisini Allah’a daha yakın hisseder, yaptığı ibadetlere kat kat fazla sevab verilir. Allah rızası için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakınanların birçok günahı bağışlanır.