Hacet namazı nasıl kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hacet, Allah’tan veya büyük bir makamdan bir istekte bulunmak demektir. Hacet namazı ise Allah’ın arzu ettiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz, dilediğimiz bir şeyi yerine getirmesi için kıldığımız bir namazdır.

  Dünyalık veya ahiretlik bir isteği ve dileği bulunan, bir şeye ihtiyaç duyan kimse ihtiyaçlarını karşılamak veya arzularına ulaşmak için öncelikle onlara götürecek sebeplere tutunmalı, ayrıca bunların gerçekleşmesi için Allah’tan yardım istemelidir. Peygamberimiz bu hususta şöyle buyurmuştur:

  “Kimin Allah’tan veya insanlardan bir dileği varsa, şartlarına uygun güzel bir abdest alsın, sonra Allah’ı övgüleyip sena etsin, Allah resulüne salat ve selam getirsin. Daha sonra şöyle desin:

  La ilahe illallahü’l-halîmü’l-kerîm. Sübhanallahi Rabbi’l-arşi’l-azîm. Elhamdü lillahi rabbi‘l-alemîn; Es’elüke mücîbati rahmetike ve azaime mağfiretik; ve’l-ismete min külli zenbin ve’l-ganîmete min külli birrin ve’sselamete min külli ism. La teda’ lî zenben illa gaferteh; ve la hemmen illa ferrecteh; vela haceten hiye leke rıdan illa kadayteha. Ya Erhame’r-rahimîn!” (Tirmizî, “Salat”, 140, 348)

  HACET NAMAZI KAÇ REKATTIR?

  Hacet namazı dört veya on iki rek‘at olarak kılınır. Dört rek‘at olarak kılındığı takdirde birinci rek‘atında Fatiha’dan sonra üç ayetü’l-kürsî, diğer üç rek‘atında ise Fatiha’dan sonra birer kere İhlas, Felak ve Nas sûreleri okunur.

  Namazdan sonra hadiste bildirilen hacet duasını okur ve isteğini Cenab-ı Rabbi’l-alemîn’e iletir. “Hak tecellî eyleyince her işi asan eder Halk eder esbabını bir lahzada ihsan eder.“