Hacda tavaf çeşitleri nasıl yapılır

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Beyza tarafından 13 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Tavaf Çeşitleri ve Anlamları

  Hacla ilgili olarak kudüm, ziyaret ve sadr (veda) olmak üzere 3 tavaf vardır. Bunlar dışında nafile ve umre tavafları da vardır. Her bir tavaf amaçları bakımından birbirinden ayrılır.

  1. Ziyaret tavafı: Haccın rükünlerinden biri olan farz tavaftır. Yapılış zamanı, Arafat vakfesi yapıldıktan sonra Kurban bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren ömrün sonuna kadardır. Ancak bu tavafın, Kurban bayramı günleri içinde yerine getirilmesi vâciptir. Bugünlerde yapılamayan farz tavaf daha sonra yapılabilir. Fakat vâcip terk edildiği için ceza olarak kurban kesilmesi gerekir.
  2. Kudüm tavafı: İfrad haccı yapanların Mekke’ye geldikleri zaman yaptıkları sünnet bir tavaftır. Kıran haccı yapanlar bu tavafı yapmazlar. Temettû haccı yapanlar ise hac arefeden bir gün önce hac için ihrama girince, ihramlı olarak bu tavafı yapabilir. İsterse bu tavafın ardından haccın sa’yini de yerine getirebilir. Ancak tıraş olmaz ve ihramdan çıkmaz.
  3. Veda tavafı: Dışarıdan gelen hacıların Mekke’den ayrılmadan yapmaları gereken son tavaftır. Vâcip olan bu tavafa, Sader tavafı da denir. Hayız ve nifas hâlindeki kadınlar için bu tavaf vâcip değildir.
  4. Umre tavafı: Umrenin farzlarından biridir. Bu tavaf yapılmadan umre yerine getirilmiş olmaz. Umre için ihrama girildikten sonra herhangi bir zamanda yapılabilir.
  5. Nezir tavafı: Kâbe’yi tavaf etmeyi adayan kimsenin yerine getirmesi vâcip olan bir tavaftır. Herhangi bir zamanda yapılabilir.
  6. Tahiyyetü’l-Mescid tavafı: Farz veya vâcip tavaf yapmayan kimselerin Kâbe’ye her gittiklerinde yapmaları müstehap olan bir tavaftır. Mescidi selamlama tavafı anlamına gelir. Yapılan farz ve vâcip tavaflar da tahiyyetü’l- Mescid tavası yerine geçer.
  7. Tatavvu (nafile) tavaf: Farz, vâcip ve sünnet tavafın dışında yapılan nafile tavaflardır.