Hacda Şeytan Taşlama Fazileti ( hikmeti ) Nedir?

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve saadet tarafından 6 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hacda Şeytan Taşlama Fazileti ( hikmeti ) Nedir?

  Haccın vâciplerinden birisi şeytan taşlamak. Mina’da şeytan taşlamak için üç bölüm bulunur.. Bu yerlere cemerât denilir. Bu taşların atılmasında birçok faziletler bulunur

  Şöyle rivâyet edilmiştir:

  “Bir mü’min hâlis olarak cemerâtı taşlar iken elindeki yedi tane taşa “Ey taşlar! Şâhit olunuz, ben Allah (c.c) Hazretlerinden başka bir ilah olmadığına ve Muhammed (s.a.v) onun resülü olduğuna şehâdet ederim.” söylemiş..

  Bu zât o gece rüyâsında kıyâmetin koptuğunu görür. Amelleri tartıldığında günahları sevaplarından ağır gelince cehenneme götürülmesi emir edilir.. Kendisini cehenneme götürürler. Ama zebâniler cehennem kapılarının Arafat’ta cemerâta attığı taşlar ile kapatıldığını görüp hayrette düşerler. Zebâniler, kapıları açmaya çalışırlar. Ama açamayınca vaziyeti arzetmek için Arş-ı Alâ'nın altına giderler.

  Taşlar ise zebânîlerden önce huzüru ilâhîye gidip şeytan taşlayana şefaatçi olur, affettirirler. Her biri cennet kapılarından bir kapı önünde durup “Ey Allâh’ın kulu' cennete benim olduğum kapıdan gir.” diye yalvarırlar. (Eyyüb Sabri Paşa, M.Haremeyn )