Hacda dikkat edilmesi gereken hususlar

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Türkiye'den yola çıkmış olan hacı adaylarımız bir aya yakın bir süre ülkemizde alışık olmadıkları iklim şartlarında, oldukça sıcak bir iklimde yorucu ve çetin bir yolculuk yapmaktadırlar. Hacı adaylarımızın büyük çoğunluğu yaşlı oldukları için bu çevre şartlarına uyum sağlamaları güç olmaktadır

  Aynı zamanda kalp ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanların ani değişiklik gösteren iklim şartlarına uymaları daha da güç oluşmamaktadır. Ayrıca bu gibi kişilerin hastalıkları daha da ağırlaşabilir. Hepimiz sağlığımızla ilgili her türlü koruyucu tedbiri almakla yükümlüyüz. Bu, dinimizin bir gereğidir.

  Kişi kendisine özgü, dikkat edilmesi gereken bir durumu olanlar, bunu kafile yetkilisine çekinmeden söylemelidirler. Dahi bu konuda yakın arkadaşlarını da bilgilendirmelidirler.

  Temizlik imanın ihtiyacıdır, ortak kullanım alanlarını temizliğine dikkat etmeliyiz bulunduğumuz ortamı kirletmemeliyiz.Gerek yeme-içmeye, gerekse güneş, klima ve hava akımına karşı sağlığını korumalıdır.

  Devamlı ilaç kullananlar, yanlarında götürmek mecbur oldukları ilaçlar için rapor almalı ve bu rapor yanlarında bulunmalıdır.Gerekli aşının yapıldığına dair aşı kartlarının da yine hacı adayının üzerinde olması gerekir.

  Kapkaççılık ve soyguncu olaylarına karşı dikkatli olmalı, yanında fazla para yada değerli eşya taşımamalı, gerekli tedbiri almalıdır.