Haccın Yapılışı Sırayla

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Eylül tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Haccın Yapılışı

  Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin eder. Yola çıkmadan önce varsa borçlarını öder, hak sahipleri ile helalleşir. Günahlarının bağışlanması için tövbe edip Allah’tan af diler. Kazaya kalmış ibadetleri varsa mümkün olduğu kadar kaza eder. Yola çıkacağı zaman evinde iki rekât namaz kılar. Aile fertleri, dostları ve yakınları ile helalleşip veda ederek yola çıkar. Yolculukta ve hac ibadeti esnasında başkalarını incitecek kötü söz ve davranışlardan sakınır .

  İhrama girme yeri olan ”Mikat” sinirina gelmeden önce tırnaklar kesilir, gerekli vücut temizliği yapılır ve mümkünse gusledilir, değilse abdest alinir. Erkekler giydikleri bütün elbiselerini çıkararak ”izar” ve ”Rida” denilen iki parça örtüye sarilirlar.Ihram1i oldukları sürece ayak ve başlarını açık bulundururlar. Kadinlar ihrama girerken elbiselerini çıkarmazlar.

  Bundan sonra ”Mikat” sinirinde ”ihram sünneti” niyetiyle iki rekât namaz kilinir ve hacca niyet edilerek terbiye getirilir. Böylece ihrama girilmiş olur. İhram devam ettiği sürece ihramlıya yasak olan şeylerden sakınmak gerekir .

  Mekke’ye varılınca gusül yapılır veya abdest alınır. Sonra haremi şerife gidilerek Kâbe’nin etrafında kudüm tavafı yapılır ve ardından iki rekât tavaf namazı kılındıktan sonra Safa ile Merve arasında usulüne uygun olarak sa’y yapılır. Hacı adayı bundan sonra ihramlı olarak Mekke’de kalır. Burada kaldığı süre içinde mümkünse namazları Harem-i Şerifte kılmak, fırsat buldukça nafile tavaf etmek çok sevaplıdır.

  Terviye günü, yani Arefe’den bir gün önce Arafat’a çıkılır. Arefe günü güneş batıncaya kadar Arafat’ta kalınır. İbadet ve dua ile vakitler değerlendirilir… Burada öğle ile ikindi namazları cemaatle öğle vaktinde birlikte kılınır. Buna ”Cem’i Takdim” denilir. Öğleden sonra vakfe yapılır. Güneş battıktan sonra aksam namazı kılınmadan ‘Müzdelife’ ye hareket edilir. Müzdelifede aksam ve yatsı namazları cemaatle yatsı vaktinde birlikte kılınır. Buna ”Cem-i Tehir” denilir. Geceyi Müzdelifede geçiren hacı adayları şeytan taslamak için kullanılacak taşları burada toplar.

  Bayram sabahı, sabah namazı erken kılınarak, ”Müzdelife Vakfesi” yapılır. Hava aydınlandıktan sonra Mina’ya hareket edilir.

  Bayramın Birinci Günü Minada Sırasıyla:

  a) Akabe Cemresine yedi tas atılır.

  b) Saçlar tıraş edilerek ihramdan çıkılır.(Ifrad hacci yapanlara kurban kesmek vacib olmadığından, bunlar Akabe Cemresine tas attıktan sonra tras olup ihramdan çıkarlar. Temettü veya Kiran haccı yapanlar Akabe Cemresi ’ne tas atıp kurban kestikten sonra tras olur ve ihramdan çıkarlar .)

  c) Vakit ve imkan bulunursa ayni gün Mekke’ye gidilerek farz olan ziyaret tavafı yapılır.

  Bayramın İkinci Günü Sırasıyla: küçük, orta ve akabe cemrelerine yedişer taş atılır. Bayramın birinci günü ziyaret tavafını yapamayanlar ikinci günde yaparlar .

  Bayramın üçüncü Günü: Yine Küçük, orta ve akabe ceremelerine yedişer tas daha atılır. Ayni gün Mina’dan Mekke’ye dönülünce veda tavafı yapılarak hac vazifesi tamamlanmış olur.

  Uygulamasını anlattığımız ifrad haccıdır. Temettü ve Kiran haclarının yapılışında bazı farklılıklar vardır.

  Temettü Haccı: Temettü haccı yapacak olan kimse Mikat sınırında umre için ihrama girer. Mekke’ye gelince usulüne uygun olarak umreyi yaptıktan sonra tras olur ve ihramdan çakar. Terviye gününe kadar. (Yani Arefe gününden bir gün önce) Mekke’de ihramsiz olarak bekler. Terviye günü Mekke’de hac için yeniden ihrama girer ve yukarıdan anlatıldığı gibi hac vazifelerini yapar .

  Alıntı