Haccın Temel Kavramları

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mikat: Hac yapmaya çeşitli bölgelerden gelenlerin, ihrama girdikleri belli yerlere "Mikat" denir. Peygamber Efendimiz tarafından belirlenmiş beş mikat yeri vardır.
  İhram: Haccın şartlarından biri olarak "İhram", hac veya umre yapmaya niyet eden kişinin, başka vakitlerde işlemesi mübah olan bazı fiil ve de davranışları, belirli bir dönem kendisine haram kılması, yasaklanmasıdır. Buna ‘İhrama girme’ denir. İhrama girildiğinde ise erkekler, 2 parçadan ibaret kumaşla örtünürler.

  "Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah'a karşı gelmekten sakınırsa annesinin onu doğurduğu günkü gibi [günahlardan arınmış olarak hacdan] döner." [Buhari,Hac,4]

  Tavaf: Tavaf, Hacer-i Esvet köşesinden ya da hizasından başlayarak tavaf niyetiyle Kabe'nin etrafında 7 kez dönmektir. Her bir dönüşe "Şavt" denir. 7 şavt bir tavaf olur.

  Sa'y: Sa'y kelimesi; koşmak, hızlı yürümek manasına gelmektedir. Hac ve umrede Kâbe’nin doğu tarafındaki "Safa" tepesinden başlayarak "Merve" ye 4 gidiş, Merve'den Safa'ya 3 dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir. Sa'yde, Safa'dan Merve'ye her gidişe ve Merve'den Safa'yaher dönüşe "Şavt" denir.

  Sa'y yapmak ise vaciptir. Sa'yın aslı Hazreti Hacer'in henüz kendisini emmekte olan oğlu Hz. İsmail için su ararken bu 2 tepe arasında koşmasının hatırasına dayanmaktadır.


  Şavt: Şavt tavafta usülüne göre Kabe'nin etrafında bir defa dolaşmayı; Sa'y ise Safa ile Merve arasındaki her bir gidiş ya da gelişi ifade eder.

  Vakfe: Sözlükte durmak, duruş manasına gelen vakfe, bir hac terimi olarak, ilk planda Arafat vakfesini ifade eder. Asgari olarak, Arafe günü, güneşin öğle vakti tam tepe noktasına gelip batıya eğilmesinden, kurban bayramı sabahı şafak sökünceye kadar, kısa bir dönem de olsa Arafat sınırları içinde bulunmakla gerçekleşen ve haccın en önemli rüknü olan Arafat vakvesinden başka hacda bir de Müzdelife vakfesi haccın vaciplerindendir. Peygamber Efendimiz [s.a.v] 'Hac Arafat'tır' buyurmuştur. [Ebu Davud, Menasik,68;İbni Mace,Menasik,57] bu yüzden Arafat vakfesini yapmayan kimse hac yapmamış olur.