Haccın önemi nedir, müslümanlar niçin hac yapar?

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Lasey tarafından 26 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Haccın önemi nedir, müslümanlar niçin hac yapar?

  Haccın-önemi-nedir.


  İslam’ın beş şartından biri olan hac, mal ve bedenle yapılan bir ibadettir. Hac, yılın belirli günlerinde mekke şehrindeki Kabe’yi ve etrafındaki kutsal yerleri ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek anlamına gelir. Dünyadaki bütün Müslümanlar, yılın belli günlerinde hac yapmak için mekke şehrinde buluşurlar. Bu, müslümanların ırk, renk, dil ve cinsiyet ayrımı yapmadan bir araya geldikleri yıllık bir toplantıyı ifade eder. Amaç, Allah Teala’nın emrettiği bir farzı yerine getirmekdır. Bu amaç etrafında toplanan Müslümanlar, büyük bir coşku ve sevinçle ihram giyerler, arafat denilen yerde biraz dururlar, (buna vakfe denir), tavaf ederler ve haccın diğer görevlerini yapıp Hac ibadetini tamamlarlar.

  Farklı ülkelerden mukaddes topraklara gelen, müslümanların tek amaç etrafında bir araya gelmesi ve hep beraber Allah’a yönelmesi İslam kardeşliğini güçlendirmesi açısndan önemlidir. Müslümanların birbirleriyle tanışmalarını, birlikte dert ve sıkıntılarına çare bulmalarını sağlar. Zengin fakir ayrımı yapılmadan her seviyeden müslümanın ihrama girerek aynı kıyafeti giyinmesi insanlara eşitlik hissini aşılar ve mahşer gününü hatırlatır.

  Rasulullah efendimizin doğup büyüdüğü, İslam dininin cihana yayılmaya başladığı kutsal yerleri görmek ruhlara manevi bir heyecan verir, dini duyguları kuvvetlendirir. Kutsal yerlerde bulunan insan kendisini Allah’a daha yakın hisseder, yaptığı ibadetlere kat kat fazla sevab verilir. Allah rızası için hac vazifesini yapan ve insanlara kötülük etmekten sakınanların birçok günahı bağışlanır.