Hac ile Umrenin Mahiyetleri kısaca

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Lasey tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hac ile Umrenin Mahiyetleri

  Hac, lugatta, saygı değer makamları ve diğer yerleri ziyaret kasdın da bulunmaktır. Din deyiminde ise: "Arafat'da özel vaktinde bir miktar durmaktan ve ondan sonra Kabe-i Muazzama'yı usulü üzere tavaf ederek ziyaret yapmaktan ibarettir. Hac yapan kimseye Hac (Hacı) denir. Bunun çoğulu "Hüccac"dır.

  Umre, lugatta ziyaret manasınadır. Din deyiminde: "Kabe-i Muazzama'yı tavaftan ve Safa ile Merve denilen iki yer arasında sa'y etmekten (koşar gibi gidip gelmekten) ibarettir. Bunun için belli bir zaman yoktur. Senenin her mevsiminde yapılabilir. Yalnız Arefe günü ile Kurban bayramının dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazan ayında yapılması mendubdur.

  Umre, müekked bir sünnettir. Bunu yapan kimseye "Mutemir" denir. Farz olan hacca, Hacc-ı Ekber denildiği gibi, umreye de "Hacc-ı Asgar" denilir. Bununla beraber Arefe günü cumaya raslayan bir farz hacca da "Hacc-ı Ekber" denilmektedir. (Umre, İmam Malik'e göre de bir müekked sünnettir. Fakat İmam Şafii'ye göre, ömürde bir defa hemen yerine getirilmesi gerekmeyen bir farz-ı ayndır. Hanbeli'lere göre, hemen yerine getirilmesi gereken bir farzdır.)