İslam Hac ibadetinin farz olması için neler gerekir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve saadet tarafından 29 Ocak 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hac ibadetinin farz olması için neler gerekir

  Öncelikle hac ibadeti yalnızca müslümanlara ait birer sorumluluktur. Bu nedenle bu ibadeti yerine getirmek için nasıl ki oruç tutmak,namaz kılmak biz müslümanlara ait ise hac ibadeti de müslümanlara ait olduğu için önce müslüman olması gerekir yani müslüman olmayan kimsenin hac ibadeti yapması mümkün değildir.

  Hac İbadeti kaç yaşında farz olur ? Hacca Kaç Yaşında gidilir

  Hac ibadeti yapmak için tıpkı diğer ibadetlerde olduğu gibi belirli bir akıla erişmek gerekir. Dinimizin emir ve yasaklarının bilincinde olması gerekir. Dinimiz büluğ çağından itibaren ibadet yapmayı kişinin sorumluğu saymıştır. Yani yeni doğan bir bebek yada büluğ çağına gelmemiş olan küçük çocukların hac ibadeti yapması farz olmaz.

  Haccın şartları nelerdir

  Hac ibadeti yapmak için gereken şartlardan birisi de özgür olmaktır. Eski cahiliye döneminde köleliğin had safhada olduğu zamanlarda köleler sadece bedeni ibadetler den sorumluydu (namaz, oruç,zekat) hac ibadeti hem bedenen hemde mal ile yapılan ibadet olduğu için özgür olmayan kimselere farz değildir.

  Ve belkide müslüman olma şartından sonra en önemlisi kişinin hac ibadetini yapmak için gerekli olan harcamaları kendisinin karşılayabilmesidir. Çünkü haccın farz olması için kişinin biraz belirli bir miktar mala sahip olması gerekir. Bu durumda yolculuk sırasında yeme içme dahil ve hatta kendisi tek gitse bile geride gidemeyen ailesinin her türlü ihtiyacını karşılayacak malı olan kişilere hac farzdır.