Günlük hayatta karşılaşılan kul hakkı ihlalleri

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 28 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Günlük hayatta karşılaşılan kul hakkı ihlalleri

  Günümüzde daha sık karşılaştığımız kul hakkı ihlalleri, farkına varmadığımız derecede büyük boyutlara taşınmış durumdadır. Umuma ait olan yol ve caddelere çöp atmak, gereksiz yere korna çalmak, egzoz gürültüsü çıkarmak, müziğin sesini fazla açarak insanları rahatsız etmek, kırmızı ışıkta geçmek, herhangi bir sırada sırasına riayet etmemek, gıybet etmek, devlete ve kamuya ait malları ücretini ödemeden kullanmak, adaletli davranmamak, hırsızlık yapmak, özellikle de yetim hakkı yemek gibi pek çok şey günlük hayatta karşılaşılan kul hakkı ihlallerinden birkaçıdır.

  Günlük-hayatta-karşılaşılan-kul-hakkı-ihlalleri-.


  Kul böyle durumlarda acele etmeli, kimlerin bana hakkı geçti acaba diye düşünerek muhasebe yapmalı ve gururunu bir tarafa bırakarak kimden olursa olsun helallik almalıdır. Hem de yarına bırakmayarak… Artık geçti, unutmuştur ya da çok zaman geçti gibi düşüncelere kapılmayarak harekete geçilmelidir. Çünkü samimi Müslüman için Peygamberimiz (s.a.v.)’in bir hadis-i şerifi hak yemenin ne kadar büyük bir yanlış olduğunu bizlere göstermektedir:

  “Her kim bir kul hakkı yemişse derhal o kardeşi ile helalleşsin. Çünkü (kıyamet günü) dirhem de geçmez, dinar da. Böyle olunca o (hak yiyen) kişinin sevapları alınır o adama yüklenir. Eğer sevapları yoksa o hakkını yediği adamın günahları buna yüklenir.” demiştir.


  Kul hakkı her Müslüman için hassas konulardan birisidir. Bunun için çok duyarlı davranmalı ve bu konularda pür dikkat kesilmelidir. Bir anne- babanın çocuğuna herhangi bir zarar gelmesinden korkması gibi duyarlı olmak gerekir.

  Başta da belirttiğimiz gibi umuma ait olan yol ve caddelere çöp dökmek, gereksiz yere korna çalmak, egzoz gürültüsü çıkarmak, müziğin sesini yükselterek insanları rahatsız etmek, kırmızı ışıkta geçmek, herhangi bir sıra beklerken başkasının sırasına riayet etmek, gıybet etmek, devlete ve kamuya ait malların ücretini ödemeden kullanmak, her konuda adaletli davranmamak, hırsızlık yapmak, özellikle yetim hakkı yemek günlük hayatta karşılaşılan kul hakkı ihlalleri nelerdir sorusuna verilecek en mühim örneklerdir.
  Zulme uğrayan insan sahipsiz olmadığını, Yüce Allah (c.c.)’ın yanında olduğunu ve bir gün mutlaka bu zulmün karşılıksız kalmayacağını bilerek az da olsa rahatlar. Çünkü kul hakkını ancak kul afeder. Müslüman her an uyanık bir şekilde olmalı ve ona göre hareket etmelidir. Şunu iyi bilmelidir ki, her başlanan yeni gün yeni bir imtihandır.