Gül Ağacı yararları nelerdir ? kısa bilgiler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Gül ağacının faydaları nelerdir

  Gül Ağacı ; Orta güneşli, killi kumlu ve kırmızı toprakları çok sever. Yediveren, Bodur, Sadberk, Sarmaşıktır. Güllerinin sürekli canlı olması için yanmış çiftlik gübresi ile diplerinin her ilkbaharda gübrelenmesi gerekir. Daldırma ya da çelikle üretilir. Bunları dikme zamanı hemen ilkbahar öncesinde ve don tehlikesinin ortadan kalktığı günlerde başlar. Ancak toprağın Sonbahar'da derin işlenmiş olması gerekir.

  Şifası, sağlıklı yetişen Güllerin yaprakları, dalları, taze ya da gölgede kurutularak saklanan çiçekleridir.

  Gül Ağacı Faydaları nelerdir

  Ağız yaralarında; uygun bir kavanoza 1 litre su, 50 gram taze Gül çiçeği yaprağı konularak, güneşte 1 hafta bekletilerek gerektiğinde kullanılabilecek çok yararlı bir gargara ilacı elde edilir.

  Çabuk kızaran, ya da yorgunluktan yaşaran gözler için; Gül fidanlarının taze yaprakları ve körpe dallarını aynı ölçüde suyla kaynatarak elde edilen sıvıyı bir pamuğa sürerek yapılan banyo iyi gelir.

  Bulantı için; taze ya da kurutulmuş 40 gram Gül çiçeği yaprağı, 1 litre suda haşlanır. Ara sıra birer kahve fincanı içilirse kişiyi rahatlatır.

  Öksürük için; bulantıdaki gibi hazırlanan çayın içilmesi kişiyi rahatlatır.

  Güzellik için; 1 ölçü vazelini, hazır satılan 3 ölçü Gül suyu ile iyice karıştırıp hazırlanacak losyon, eldeki çatlakları giderir. Elleri güzelleştirir.