Göz seyirmesi ne anlama gelir dini

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 5 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Elida

  Elida Admin

  Göz Seyirmesinin Dini Anlamı

  Göz seyirmesi genellikle her kişide belli aralıklar ile görülen bir reflekstir. Kimi kişilerde kas rahatsızlıkları nedeni ile kronik olarak sürekli tekrarlamaktadır ve göz seyirmesi bazen sağ bazen de sol gözümüzde kendisini gösterebilmektedir.


  Göz kapağının refleks göstermesi tam olarak sağlıkla ilişkin bir durumdur ve İslami kaynaklarda göz seyirmesine herhangi bir mana ya da neden katacak hadise görülmemiştir. Aksine göz seyirmesi, kulak çınlaması ve buna benzer uğursuz veya uğurlu bilinen olayların bir anlam taşımadığını ifade eden rivayetler vardır. Ancak İbrahim Hakkı Erzurumi Hazretleri gibi birtakım âlimler sadece yorum ekleyerek bazı görüşler bildirmiş ve bu görüşler İslami kaynak olma açısından hiçbir zorunlu unsur taşımazlar ve tamamen yazan ve ona inananları ilgilendirir.

  İbrahim Hakkı Marifetnamesin'de gözün dışı seyirirse sağda kötülüğe solda ise ziynete işaret etiğini söylemiştir ve en doğrusunu tabi ki Allah Azze ve celle bilir.

  İşte böyle şaşkın bir millet içinde çıkan Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v), Araplar tarafından “nass” gibi kabul edilen her türlü boş ve manasız alışkanlık ve inançlarla mücadele etti, insanları onlardan vazgeçirmeye çalıştı. Bir hadis-i şerifte “Hastalığının bir başkasına (Allah’ın takdiri olmaksızın) geçmesi, uğursuzluk, baykuş (un ötmesi), karındaki yılan diye bir şey yoktur”(Müslim, Selâm: 102; Buharî, Tıb: 19.) buyurarak o zamanlar yaygın halde bulunan yanlış inançların asıl ve esaslarının olmadığını bildirdiler.