Gökten Sofra İndirilmesi Hadisesi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve saadet tarafından 16 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Gökten Sofra İndirilmesi Hadisesi.

  Gökten Sofra İndirilmesi Hadisesi


  Nakledildiğine göre bir gün Hz. İsa, beş binden fazla kişinin bulunduğu bir kafileyle yolculuğa çıktı. Yanlarında azlıkları yoktu. Havariler kendi aralarında, “Gidip İsa’ya [aleyhisselam] söyleyelim. Dua etsin de bize gökten bir sofra insin” diye konuştular. Aralarından ismi Şem’ûn olanı İsa’nın [aleyhisselam] yanına gelerek havarilerin sofra istediklerini söyledi.

  Hz. İsa şöyle dua etti: Ey Rabbim! Bize gökten bir sofra gönder. Biz bu günü öncekilerimiz ve sonrakilerimiz için bayram ilan edelim.

  O gün pazar günüydü ve onların bayramı oldu.

  Hak Teala şöyle buyurdu: İçinizden her kim bu mucizeleri gördükten sonra, küfre dönerse ben ona öyle bir azap ederim ki hiç kimseye öyle azap edilmemiş olsun.

  Kendisinden havarilerinin sofra istemelerinden sonra Hz. İsa, iki rekat namaz kıldıktan sonra ellerini açarak şöyle yakardı: Ya Rabbi! Bizim üzerimize bir sofra indir ve bizi şükredenlerden eyle. Bu sofrayı bize ceza sebebi değil, rahmet vesilesi kıl.

  Sonra Hz. İsa kalkıp tekrar abdest aldı, namaz kılıp ağladı ve “Bismillahi hayru’r-razıkîn” (Rızık verenlerin en hayırlısı olan Allah’ın adıyla) dedi.

  Gökten bir şeyin indiğini gördü. İçinde pişmiş balık vardı. Balığın baş tarafında tuz, kuyruk tarafında sirke vardı. Ayrıca İçlerinde zeytin, bal, yağ, peynir ve kuru üzüm bulunan beş tabak daha vardı.

  Bunu gören Şem’ûn, “Ya Ruhullah! Bunlar dünya nimeti midir, yoksa ahiret nimeti midir?” Diye sordu.

  Hz. İsa, “ikisinden de değil, bilakis hak celle ve Ala’nın kudretiyle şimdi yaratılmıştır. Bunlardan yiyip Allah’a şükredilirse daha fazla verir” buyurdu.

  Havariler, “Ya Ruhullah. Balığın dirilmesini istiyoruz” dediler.
  Hz. İsa, “Ey balık! Allah’ın izniyle diril” dedi.

  Balık dirildi, sonra Hz. İsa dua buyurunca eski haline döndü.

  Bu sofra her gün inerdi. Hatta zenginler bile o sofradan yemeye başlamışlardı. Herkes yedikten sonra sofra, tekrar göğe çekilirdi. Derken bunlar isyan ve tuğyana saptılar. Hak Teala bunların yüzlerini maymun ve domuz suretine döndürdü. Bu vaziyette üç gün yaşadılar, sonra helak oldular. Bunlar üç yüz otuz kişiydi.

  Ka’b el-Ahbar’ın rivayetine göre havariler şöyle dediler: Ya Ruhullah! bizden sonra başka bir Ümmet daha gelecek mi?

  Hz. İsa, Evet, Ahmed’in ümmeti gelecektir. Onlar alim, hakim ve evliyadır. İlim konusunda her biri, bir peygamber gibidir. Peygamberlerinin ismi, çok hamd edici, yani Ahmed’dir (sallallahu aleyhi vesselam). Gerçi bütün peygamberler çok hamd ederler, ancak Hz. Muhammet Mustafa’nın (sallallahu aleyhi vesellem) hamdi, hepsinden fazladır. Bu sebepten Hak Teala, ona ‘Ahmed’ ismini verdi” dedi.