Göçmen Kuşlar ve Baykuş Masalı

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve saadet tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Göcmen Kuşlar ve Baykuş Masalı.

  Göçmen Kuşlar ve Baykuş Masalı


  Eski yıllarda büyük bir çay varmış. Bu çay kış olduğunda donar, baharda geldiğinde akmaya başlarmış. Çay akmaya başlayınca hayat canlanır, göçmen kuşlar yazı geçirmek için buraya gelirmiş.

  Çayın çok yakınında bir bataklık varmış, bataklıkta da büyük beyaz baykuşun evi bulunuyormuş. “Buraların sahibi benim. Gecelerin en iyi avcısıyım. Kimseye ihtiyacım yok.” diyormuş.

  Ve yeniden bahar mevsimi gelmiş. İlkbaharla beraber bülbüller dere kenarındaki çalılıklara yerleşmiş. Arkasından bıldırcınlar gelmiş, onlar dere kenarına yerleşmişler.

  Bu iki kuşlar Bıldırcın ve bülbüller birbiriyle çok iyi anlaşırlarmış, Bülbüller bıldırcın dostlarının gelmesine çok mutlu olmuşlar..Bıldırcın ve bülbüller iyi huyluymuş ve kimseye zararları yokmuş.

  Bıldırcınlar çok sessizmiş. Bülbüllerse gece gündüz hep ötüyormuş, Sesi çok güzelmiş ama baykuş hiçte memnun değilmiş. Tüm gece uyumuyor. Gündüz uyuyor gece çalılıkların, çayırların üstünden uçup “Gidin buradan!”diye kuşları rahatsız ediyormuş.

  bir sabah bütün kuşlar toplanmış. Baykuşla konuşması için iki elçi seçilmiş, seçtikleri elçiyi gece baykuşa göndermişler. Baykuş onları dinlemek istememiş. Göçmen kuşlar ısrar edince dinlemiş. “Burada yaşamamıza izin verin, lütfen. arkadaş olalım" demiş bülbül. Baykuş çok sinirlenmiş ve bu isteği kabul etmemiş,

  “ Hemen gidin! Siz kimsiniz ne zannediyorsunuz benim arkadaşım olmak istiyorsunuz?” demiş. Elçiler çok üzülmüş oradan ayrılmışlar.

  Göçmen kuşlar başka bir yuva aramaya koyulmuşlar. Baykuş hep onları izliyormuş, Biraz zaman geçmiş, baykuş göçmen kuşların durumunu yakından görmek için göğe yükselmiş. Ve bulutların arasına süzülüp aşağıya bakıyormuş ki birden kanadında bir acı duymuş. Baykuş kanadını açamıyor, uçamamış Bir kez daha denemiş bataklıktaki evine doğru yönelmiş. Fakat çayıra düşmüş.

  Baykuşu ilk bülbüller görmüş. Çok çabuk bıldırcınlara haber vermiş. Bıldırcınlar, Şifacı kuşlarmış. Bir kuş , onu muayene etmiş. Kanadından yaralanmış, tedavi etmişler

  Göçmen kuşlar baykuşa yardım etmek için birlikte çalışmışlar. Her gün yemek ve su vermişler. Baykuşun yaptığı kötülüklere rağmen ihtiyacı olduğunda Bıldırcınlar ve bülbüller onu yalnız bırakmamışlar. Ve baykuş iyileşmiş.

  Baykuş, Bıldırcınlar ve bülbüllere kötü davrandığı için çok pişman olmuş. Yaptığı davranıştan dolayı kuşlardan özür dilemiş. Ve artık onlarla arkadaş olmuş. Arkadaşsız yaşanır mı?