Gıybet Ve İftira Nedir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Gıybet ve iftira gıybet ve iftira nın zararları

  Gıybet bir kişinin, yüzüne karşı söylendiği takdirde üzüleceği eksik ve ayıp taraflarını peşinden konuşmak olan gıybet ve de dedikodu çok kötü bir hareket olarak nitelendirilmiştir. Arkasından konuşulan kişi hakkında söylenenler doğruysa bu gıybet, eğer doğru değilse bu iftira olur. Bir Ayet-i kerimede şöyle:
  “Birbirinizin kusurunu araştırmayın, biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Hanginiz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır, ondan tiksinirsiniz. Allah’tan sakının” (Hucurat 12) buyurulmuştur.

  Çekiştirme, başkalarında hata ve eksiklikler arama alışkanlığıdır. İnsanların vucutlarında, elbiselerinde ayrıca diğer özelliklerindeki eksiklerin alay konusu yapılmasıdır. Birtakım insanlar kendilerinde bulunan noksanlara bakmadan başkalarının yanlış ve eksiklerini araştırmayı alışkanlık edinirler. Böyle insanlar özel yaşamlarında da başarılı olamazlar. Nedeni şu ki gıybet, insanı öbür insanların gözünde küçük düşürür, insanlar arasındaki sevgi ve saygı ortamını bozar ve toplumdaki inancı zedeler.

  İftira bir kişinin yapmadığı bir kusuru işlemiş gibi göstermek, onu yalan ve haksız yere, kötü bir hâlle vasıflandırmaktır. İftira insanlıkla bağdaşmayan çirkin bir huydur. Bir kimsenin onur ve de saygınlığı ile oynamaktır. İnsanı çevresindekilere karşı küçük düşürdüğü gibi, genellikle insanların haksız yere cezalandırılmalarına sebep olduğu için adaleti zedeler. Bu açıdan iftîra İslam dinine göre zülüm ve de hakzsızlığın enbüyuğü olarak sayılmıştır. Namuslu insanlara ve bilhassa kadınlara iftirada bulunmak büyük bir günah sayılmış ve asla yasaklanmıştır.

  Kur’an-ı Kerim’de Allah Azze ve Celle iftira hakkında şöyle buyurmuştur;
  “Kim bir hata ve günah işler de sonra onu bir suçsuza atarsa muhakkak ki o iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiştir” (Nisa 112)

  Başkalarını kötülemek sureti ile hiç bir fayda sağlanamaz. Böyle kötü huylu kişilere güvenilmez. İnsan, başkalarını kötüleyerek yücelemez. Gerçi böyle kişiler kendilerini kötülemiş olurlar. Diğer insanların gözünde güvenilmez duruma düşerler.
  İftira bir defa insanlar arasında sıçrayınca bir daha onun doğru olup olmadığı zor anlaşılır. Böylelikle namuslu ve onurlu insanlar hakkında başkalarının içinde bir karamsarlık uyanır. Bu şüphenin izi kolay kolay silinmez. Bunun için iftira insanın onur ayrıca saygınlığına saldırı sayılmıştır. Kişilerin haysiyetini ve de onurunu yaralayacak her çeşit davranıştan kaçınmalı, doğruluktan ayrılmamalıyız.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 20 Nisan 2019