Soru Gıybet Nedir Kısaca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Gıybet Nedir Kısaca…

  Ebu Hureyre’den (r.a) rivayet edilmiştir. Bir gün Rasulullah (s.a.v) sahabilerine, “Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?” diye sordu. Onlar da“Allah ve Rasulü daha iyi bilir” dediler. Bunun üzerine de Rasulullah (s.a.v), “Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır” açıklamasını yaptı. Orada bulunan adamın biri, “Ya benim söylediğim husus onda varsa (Bu da mı gıybettir?)” dedi. Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun. Eğer söylediğin onda yoksa bir de iftirada bulundun demektir.” (Müslim, Sahih, 2589)


  İmam Nevevi’ye göre; onun hoşlanmadığı husus bedeninde, dininde, dünyasında nefsinde, ahlakında, malında, çoluk çocuğunda, hanımında, anne babasında, sevinmesinde, şakasında, asık suratında, tatlı suratında yahut bunlara benzer hallerinde olabilir. Kişi bunları ister diliyle ister yazarak ister rumuz/işaret yoluyla ister eliyle ister göz veya baş işaretleriyle veya ister bunlara benzer yollarla yapsın yine gıybet hükmüne girer. (İmam Nevevi, el-Ezkar, şifa yayınevi,s.490)

  Gıybet-Nedir-300x224.

  Gıybet Nedir?
  Gıybet, yalnızca, dil ile yapıldığı gibi, işaret, ima, dudak bükme, göz kırpma, yazı ile de yapılmaktadır.İnsan, hayatın her yerinde ve her anında gıybetle karşılaşabilmektedir. Gıybet yapmayı yasaklayan Kur’an, bu konuda ahlâkî düzenlemeler de getirmiştir. Müminleri gıybet yapmaktan alıkoyabilmek için bazı dinî ve eğitsel yöntemler önermiştir. Kur’an, gıybet alışkanlığının inkarcı kimselerin ayrılmaz özelliklerinden biri olduğunu açıklamıştır. Kısaca gıybet, sadece, dille yapıldığı gibi, işaret, ima, dudak bükme, göz kırpma, yazı ile de yapılmaktadır.