Gıybet kibir zan ve iftira sözcüklerinin anlamları

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Gıybet kibir zan ve iftira nedir


  Gıybet Nedir?
  Halk arasında bilindiği adıyla gıybet dedikodu ya da çekiştirme anlamlarını taşımaktadır. O an o toplumda ya da o oturumda bulunmayan bir kişinin arkasından duyduğu zaman hoşuna gitmeyecek tarzda cümleler kurmak diyebiliriz. Yazık böyle insanlara. Yazık ki Kur’an da belirtilen bu kişiler ölü kardeşinin etini yemiş gibi olurlar.

  Fakat bazı durumlarda bu tarz konuşmalar gıybet sayılmayabilir. Bu durumlar şunlardır; haksızlık yapan kişinin anlatılıp bir çözüm önerisi alınmak istenmesi yani zarar görmüş bir kişinin gerekli makamlara bunu anlatması ve hak araması gıybet olmaz.

  Kibir Nedir?
  Kibir şeytansı bir özelliktir. Çünkü şeytan kendisini üstün görmüş, büyüklük taslamış ve bu yüzden cennetten kovulmuştur. İşte insanlar da böyledirler. Kendini büyük gören insan kendini üstün gören insan ancak ve ancak kendisini kandırır. Diğer insanlar tarafından sevilmez.

  Zan Nedir?
  Zan iki türlüdür. Bir şey hakkında çıkarımlarda bulunmak ya da tahminlerde bulunmak demektir. Bu çıkarımlar ya da tahminler kimi zaman iyi kimi zaman ise kötü olabilir. eğer ortaya kötü bir çıkarım çıkıyorsa bu su-i zan eğer iyi bir çıkarım varsa bu hüsn-i zan demektir.

  İftira Nedir?
  Kutsal kitabımız Kur’an da yine bu konu ile ilgili pek çok terim ve ayet bulunmaktadır. İftira kelime anlamı itibari ile yalan söylemek ve asılsız beyanda bulunmak anlamına gelmektedir. Ahlaki açıdan duruma bakıldığında ise herhangi bir şahsa işlemediği bir kabahati işlemiş gibi göstermeye çalışmaktır.

  Kur’an da Nisa suresinde bu konu üzerinde durulmuş ve günahının ağır olduğundan bahsedilmiştir.