Soru Gençlik, Ergenlik Kime Denir? Gençlerin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 5 Aralık 2018 23:44 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Gençlik, Ergenlik Kime Denir? Gençlerin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Gençlik, "Çocukluk ve yetişkinlik arasında yer alan, gelişme ve bağımsız yaşamaya hazırlanma ile birlikte bedensel, toplumsal ve ruhsal olgunlaşma dönemi olarak tanımlanır.

Gençlik döneminin hangi yaş aralıklarını kapsadığı ile ilgili farklı sınıflamalar vardır. Ancak gençliğin ergenlik yaşından itibaren başladığı konusunda ortak bir görüş vardır. İslam düşüncesinde ise "Çocuklarınız ergenlik çağına girdiklerinde, kendilerinden öncekiler (büyükleri) izin istedikleri gibi onlar da izin istesinler..."(1) ayetinden hareketle ergenlik çağına giren çocukların artık genç olduğu kabul edilir. "...Nihayet insan, güçlü çağına erip kırk yaşına varınca der ki: Rabb'im! Bana ve ana-babama verdiğin nimete şükretmemi ve razı olacağın yararlı iş yapmamı temin et..."(2) ayetine göre de gençliğin kırk yaşına kadar sürdüğü ifade edilir.

Kur'an-ı Kerim'de gençler ve gençlik "feta" kavramıyla anlatılır. Genç anlamına gelen fetâ, büluğ yaşi ile olgun erkeklik arasındaki ilk gençlik yıllarına denir.(3) Fetá kökünden gelen fütüvvet, gençlik, kahramanlık, kerem, cömertlik anlamlarında kullanılır. Kur'an-ı Kerim'de gençlikten, bazı gençlerden ve bazı peygamberlerin gençlik hayatlarından bahsedilir.

Kur'an-ı Kerim'de örnek olarak sunulan ilk genç

Hz. Âdem'in (r.a.) iki oğlundan biri olan ve kardeşi tarafından haksız yere öldürülen Habil'dir. Kur'an'da bu olay şöyle bildirilir: "Onlara, Âdem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak anlat: Hani birer kurban takdim etmişlerdi de birisinden kabul edilmiş, diğerinden ise kabul edilmemişti. (Kurbanı kabul edilmeyen kardeş, kıskançlık yüzünden), "Andolsun seni öldüreceğim." dedi. Diğeri de "Allah ancak takva sahiplerinden kabul eder." dedi (ve ekledi Andolsun ki sen, öldürmek için bana elini uzatsan (bile), ben sana öldürmek için el uzatacak değilim. Ben, âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım."(4) Bu ayetlerde birbirine zit özelliklere sahip iki genç örnek olarak verilmektedir. Birisi Yüce Allah'a (c.c.) teslim olan, ihtiras, haksızlık ve kiskançlıktan uzak duran Habil; diğeri ise kendi ihtiraslarının ve nefsinin esiri olan Kabil'dir. Habil sorumluluğu, Kabil ise kendi nefsine ve ölçülerine göre hareket eden bir genci temsil etmektedir.

(1) Nür suresi, 59. ayet.
    (2) Ahkâf suresi, 15. ayet.
    (3) bk. Enbiyâ Suresi, 59-60. ayetler; Kehf suresi, 60-61. ayetler; Yusuf suresi, 36. ayet.
    (4) Mâide suresi, 27-28. ayetler.