Biyografi Genç Komutan Üsame b. Zeyd (r.anh) Kimdir? Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 26 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Genç Komutan Üsame b. Zeyd (r.anh) Kimdir? Kısaca Hayatı

  Üsame b. Zeyd
  Üsame b. Zeyd (r.a), Hz. Muhammed'in peygamberlik görevinin beşinci yılında dünyaya geldi.
  Babası, Peygamberimizin yanında yetiştirdiği Zeyd b. Hârise (r.a) idi. Zeyd (r.a) daha küçükken Peygamberimizin çok sevdiği kimselerden biriydi. Sonra Peygamberimiz ona hürriyetini vermiş fakat yanından da ayırmamıştı. Zeyd (r.a), ailenin bir ferdi sayılırdı. Müslüman olduktan sonra Efendimizin (s.a.v) en çok sevdiği kimselerden biriydi. Annesi ise Efendimizin (s.a.v) dadısı Ümmü Eymen’di (r.a). Bu sebeple çok defa
  “Ümmü Eymen, annemden sonra annemdir.”25 derdi. İşte bu sebeplerle Üsâme (r.a), Peygamberin (s.a.v) yakını ve adeta manevi torunuydu.

  Onu, kendi torunlarından hiç ayrı tutmazdı.

  Bir dizine Hz. Hasan’ı, diğer dizine Üsâme’yi (r.a) oturtur ve “Allah’ım, ben bunları seviyorum, sen de sev!”26 diye dua ederdi. Üsâme (r.a), sahabiler arasında da “Resulullah’ın sevdiği kişi” diye tanındı. Hatta Peygamberin (s.a.v) Üsâme’yi çok sevdiğini bilen sahabiler, bazı istekleri için onu aracı yaparlardı. Hendek Muharebesi ve sonrasında gerçekleşen muharebelere katıldı. peygamberimizin (s.a.v) 128 hadis rivayet eden Üsame radıyallahu anh H.58 tarihinde Medine-i Münevvere yakınında Cüraf isimli mahalde vefat etmiştir.

  26 (Tirmizi, Sünene, C 5, s. 661.)