Oruç Gece sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve saadet tarafından 10 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Gece sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

  Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? Sahura kalkmadan sabah niyet edilir mi? Niyet etmeden oruç tutulur mu? Sabah niyet edilen oruç kabul olur mu?

  Oruç tutmak için sahura kalkmak şart değil, Ama niyet etmek şarttır.Sahura kalkamadığımız zaman sabahleyin niyet edilir. Fakat katiyen bir şey yiyip içilmez. Aksi taktirde oruç olmaz .hatta yeme içmeyi niyet ettikten sonra yaparsanız o zaman keffaret de gerekir.
  Orucun vakti,imsak vaktiyle birlikte başlar akşam namazı vaktine (ezana) kadar devam eder.İmsak kesilme vakti her bölgeye göre değişse de gece 03 00 civarıdır.Oruç bu vakitte başlar.bu vakitten sonra yemek içmek orucu bozar.

  Sahura kalkıldığı halde niyet etmeyi unutan kişiler sabah kuşluk vakti çıkıncaya kadar niyet edilebilir. Ama öğlen vakti ve öğle vaktinden sonra yapılan niyet geçerli sayılmaz. O günün orucunun Ramazandan sonra kazası yapar.

  Sahura kalkmadan da oruç tutulabilir. Ama en faziletlisi sahura kalkmaktır. Bir bardak su içseniz bile sahura kalkmak faziletlidir.


  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) hadis-i şeriflerde şöyle buyuruyor:

  "Sahur yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın! " (Nesai )

  Yedikleri helal olmak şartı ile hesaba çekilmeyecek uç kisi; oruçlu, sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır." (Nesai )

  "Sahura kalkın, sahurda bereket vardır." (Buhari )

  "Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkın! " (Ibni Hibban )

  "Elbette sahur yemeği mubarektir." (I.Hibban )

  "Bir lokma olsa da sahur yemeği yiyin! Çünkü onda bereket vardır. " (Deylemi )

  "Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!" ( Beyheki )