Gece Namazının Fazileti

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Gece Namazının Faziletin Önemi

  Hz. Muaz İbnu Cebel (r.anh) anlatıyor: "(Bir gece vakti) Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'ı yatsı namazı için uzun müddet bekledik, ama gecikti. O kadar ki, bazıları (hane-i saadetinden) çıkmayacağı zannına düştü. İçimizden: "Namazını (evinde) kılmıştır" diyen bile oldu.

  İşte biz bu hâl üzere iken Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çıktı ve kendisine önceden tahminen söylediklerini tekrar ettiler. Bunun üzerine:

  "Geceye bu namazla girin. (Bilin ki) siz bu namaz sayesinde diğer ümmetlere üstün kılındınız. Bunu sizden önceki ümmetlerden hiçbiri kılmadı" buyurdu."

  Hz. Bilâl (r.anh) anlatıyor: " Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: "Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan sâlihlerin adetidir; Rabbinize yakınlık (vesilesi)'dir; günahlardan koruyucudur; kötülüklere kefârettir, bedenden hastalığı kovucudur.

  Hz. Âişe (radıyallahu anhâ) anlatıyor: " Peygamber Efendimiz (s.a.v.) gece namazını hiç terketmezdi. Öyle ki hastalanacak veya ağırlık hissedecek olsa oturarak kılardı."

  Cebrail (a.s) gece namazını o kadar çok tavsiye etti ki, pek az uyuyanların ümmetimin hayırlıları olduğunu anladım. [Deylemî]

  “Gecenin üçte birisi kalınca her gece Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şafak sökünceye kadar şöyle buyurur:

  ‘Kim Benden birşey isterse ona vereyim. Kim Bana duâ ederse onun duâsına icabet edeyim. Kim istiğfar ederse, ona mağfiret edeyim.”

  Hadisin râvisi Ebû Hüreyre Hazretleri şu cümleyi eklemektedir:

  “Bunun içindir ki, Sahabiler gece sonunda namaz kılmayı gecenin evvelinden daha çok severdi.” [İbni Mâce, İkametü’s-Salât: 182]

  [Deve veya koyun sağımı kadar da olsa, gece namazı kılmalı. Yatsıdan sonra yatmadan önce kılınan namaz gece namazı sayılır.] (Ebu Nuaym)

  [Teheccüd kılma âdeti olup da, uyuya kalana, Allahu teâlâ kılmış gibi sevab verir; uykusu da, kendisi için bir sadaka olur.] (Nesai)

  [Selamı yayar, açları doyurur, sıla-i rahimde bulunur, geceleri herkes uyurken namaz kılarsanız, selametle Cennete girersiniz.] (Tirmizi)

  [Müminin şerefi gece namazı kılmasındadır.] (Hatîb)

  [Gece namaz kılanların yüzü güzel olur.] (Rıyad-un-nasihin)

  [Teheccüd, günahları affettiren, salihlerin ameli olup, hastalıklara da şifa verir.] (Tirmizi)

  [Kış, müminin baharıdır. Gündüzleri kısadır, oruç tutar; geceleri uzundur, ibadet eder.] (Beyheki)

  [Gecenin sonunda uyanamayacağından korkan, gecenin evvelinde vitri eda etsin! Sonra yatsın! Gece sonunda uyanacağını ümit eden, vitri o zaman kılsın! Çünkü gecenin sonundaki kalkmakta rahmet melekleri hazır olur.] (Müslim)

  [Gece seher vaktinde ve namazlardan sonra yapılan dua kabul olur.] (Tirmizi)

  [Seher vakti Allahu teâlâ buyurur ki: İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim.] (Müslim)