Gece namazın önemi nedir kısaca

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Teheccüd gece namazının fazileti nedir?

  Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v), Sahih-i Müslim`de Ebû Hureyre (r.a)`dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte gece namazının en faziletli vaktini şöyle belirtmiştir: "Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir" (Tecrid-i Sarih Terc. IV, 16).

  Teheccüd gece namazı çok faziletli bir namazdır ve Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde teheccüd namazı kılmaya teşvik edîlmiş ve bu namazı kılanlar övülmüştür. Allah Azze ve celle geceleyin kalkıp teheccüd namazı kılanlar hakkında şöyle buyurur: "Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez" (es-Secde, 32/16-17).

  Ebû Hureyre (r.a)`dan rivayet edilen bir hadisdeFahri Kainat Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Geceleyin kalkıp namaz kılan ve karısını uyandırarak ona da kıldıran, şayet kalkmak istemezse yüzüne su serpen erkeğe Allah rahmet eder, (günahlarını bağışlar). Yine geceleyin kalkıp namaz kılan ve kocasını uyandıran, kalkmak istemezse yüzüne su serpen kadına da Allah rahmet eder (günahını bağışlar)" (Ebû Davûd, Salatü`tTatavvu`, 18).