Gebelikte Uykunun ve Dinlenmenin Önemi

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve Lasey tarafından 4 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Gebelikte Uykunun ve Dinlenmenin Önemi


  Gebelikte Uykunun Önemi

  Uyku herkes için daima önem taşıyor. Gündelik hayatımızda uykumuzu almadığımız zaman nasıl sıkıntılarla karşılaştığımızı rahatlıkla görebiliyoruz. Ama normal zamanların dışında, bazı özel durumlarda uyku çok daha fazla önem taşıyor. Örneğin bir bebeğin uykusu ile erişkin bir insanın uykusu aynı önemi ve aynı değeri taşımıyor. Bir gebenin gün içerisinde normal bir kişiye göre çok daha fazla uyuması gerekmektedir. Bu sebeple bebeğin uykusu ile erişkin bir insanın uykusu birbirleriyle kıyaslanamaz. Aynı biçimde kadınların gebelik döneminde de uykunun çok özel bir yeri vardır. Bu dönemde hamilelerin, diğer dönemlere oranla uykularını çok daha iyi bir şekilde alması gerekiyor. Tabii ki iyi bir uyku için, iyi dinlenmek ve beslenmek şartıyla..


  *Geç saatlerde yemek yememek (yatmadan en az 3-4 saat önce),
  * Akşam yemeği mümkünse hafif olsun
  *İyi havalandırılmış ve serin bir yatak odasında uyumak,
  * Fazla yumuşak olmayan ve çok kabarık da olmayan bir yatakta istirahat etmek,
  * Pamuklu veya patiskadan yapılmış ve hava geçirebilen ve dar olmayan rahat gecelik,
  *Uyumadan önce heyecanlı ve gergin televizyon programı seyretmemek,bununla beraber korku konulu kitap okumamak ya da sıkıcı tartışmalara girişmemek
  *Yatmadan önce soğuk ya da sıcak suyla ayak banyosu yapmak,

  Gebelikte İyi Bir Uyku İçin İyi Bir Dinlenme

  Hamileliğin ilk üç ayı ile son altı haftasında uzun ve sürekli yolculuklar yapılmamalıdır. Ancak gebeliğin ortalarında fazla yorucu olmayan yolculuklar yapılabilir. Gebe kadın için tren yolculukları, en az yorucu olan yolculuklardır. Uçak yolculuklarıysa, gebeliğin 32. haftasına kadar yapılabilir. Fazla sıcak havada arabayla uzun yolculuklara çıkmamalıdır. Yolculuk esnasında beslenme, iklim ve genel yaşam şartları gebe kadınlar için sakıncalı olabilir. Uzun süreli yolculuklarda sık sık görülen halsizlik, kabızlık, ruhsal gerginlik ve uykusuzluk anneye zarar verebilir. Gebelikte uykunun önemi bu açıdanda gereklidir. Özellikle de sıcak iklimlerde şiddetli mide ve bağırsak rahatsızlıkları görülebilir. Eğer ev ya da iş yerindeki çalışmalar hamile kadını fazla yormuyorsa, kadın kendisi için zevkli olan işleri yapabilir.