Gavsi ahmed dede

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Gavs Ahmed dede'wnin hayatı

  Ahmed dede, Glossary Link Mevlana Celaleddin-i Rumihazretlerinin tasavvuftaki yolu olan Glossary Link Mevleviyye’ye mensuptur. Büyük veli Ahmed-i Bican hazretlerinin torunlarındandır.
  Vefatından kısa bir zaman önce de şunları söyledi: Musikidinlemedi ve raks etmedi. İlk Mevlevinin bestelenmesi, ney, rebap, tambur gibi çeşitli çalgı aletleri çalınarak yapılan törenler ve ayinler, Mevlanahazretlerinin yaşadığı devirden 3-4 asır sonradır. Onun Glossary Link Mesnevi’sinde geçen ‘ney’ kelimesi, bazı kimseler tarafından çalgı aleti olan ney şeklinde düşünülüp anlaşıldığı için, yanlış olarak, kendisinin ney çalıp dinlediği sanılmıştır!
  Mesnevi’sine her memlekette, birçok dillerde şerhler, açıklamalar yapılmıştır. Bunlardan pek kıymetlisi ve lezzetlisi, Mevlana Cami’nin kitabıdır. Bu kitapta, Mevlana Camihazretleri buyuruyor ki: “Mesnevi’nin birinci beytinde (Dinle neyden, nasıl anlatıyor, ayrılıklardan şikayet ediyor) ney, İslam dininde yetişen Glossary Link kamil, yüksek insan demektir. Bunlar kendilerini ve her şeyi unutmuştur. Zihinleri her an, Allahü tealanın rızasını aramaktadır.1697 (H.1109) senesinde İstanbul’da vefat etti. Kabri Galata Mevlevihanesi bahçesindedir..