Gavs-ı Sani Hz.lerini Ziyaret Adabı

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mürşid-i Kamilleri ziyaret adabı nasıl olmalıdır.

  Gavsımız Şeyh Seyyid Abdulbaki Hz.lerini yanına varmadan yapılması gerekenler
  Gavs-ı Sani Hz.lerinin ziyaretinde bulunurken uyulması halinde hoş olacak kuralları hatırlatalım istedik.

  1-ZIYARETE ALLAH RIZASI İÇİN NİYET ETMEK.

  Bu takdirde yapılacak olan ziyaret Allah indinde makbul olacağı gibi edilecek tövbenin de kabulüne sebeptir.

  2-EVDEN VEYA BULUNDUĞUNUZ YERDEN ÇIKMADAN ÖNCE İMKAN VARSA GUSÜL ABDESTİ ALIP ZİYARETE GİTMEK.

  Birinci maddedeki niyet yapıldıktan ve gusül alındıktan sonra ziyarete gitmek hoş olur. İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminin de verdiği ter ve vücut kokularından temizlenerek gidilirse hem çevreye rahatsızlık verilmemiş hem de adaba uygun olur.

  3-SAKAL VE VÜCUT TRAŞI

  Erkekler için tam temizliğin kurallarından bir tanesi de traş olmaktır. Sakal bırakmış olanların sakallarını düzeltmeleri sakal bırakmayanların ise traş olarak yüzünü temiz hale getirmesi lazımdır. Vücudun traşa ihtiyaç duyulan diğer yerlerinin de traş edilmesi adab gereğidir. Ayrıca tırnakları kesmek vücut temizliğinin vazgeçilmez bir kısmıdır.

  4-TEMİZ GİYİNMEK

  İnsan bir Allah dostunu ziyarete giderken en temiz ve yeni elbiselerini giymelidir.Ziyarete gitmeden önce erkekler için çorap değiştirmek gereklidir.

  Buraya kadar temizlik adabını yazmaya çalıştık. Bundan sonrasında ziyaret sırasında olması gerekenleri anlatmaya çalışacağız.

  Unutmamak lazımdır ki Gavs Hz.leri de bir insandır. Ona sıkıntı verecek davranışlardan kaçınmak gerekir. İstanbul'a gelişinde kendisini karşılamaya gitmek ona rahatsızlık vermektedir. İstanbul'a önceki gelişinde şöyle buyurmuştur;

  -"Karşılamaya gelmeyenden Allah razı olsun"

  Diğer rahatsızlık veren konuların başında, elini öperken sıkarak öpmek oldukça rahatsız edicidir. El öpmenin adabı; onun elini avcunuzun içine alarak sadece çok küçük bir dudak teması ile bitirmek şeklindedir. Eli öptükten sonra başa koymak her ne kadar toplumumuzun anane ve örflerinden olsa da Sadat-ı Nakşibendi için başa koymak uygun değildir.

  Bir diğer rahatsızlık veren konu; tevbe esnasında bağırarak tevbenin tekrar edilmesidir. Tevbe ederken kendi duyacağı kadar bir sesle söylemek adabın gereğidir.

  Burada anlattıklarımız uygulandığı takdirde kazanç getirir.
  __________________
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019