Güncel Gargat ağacı nedir? Yahudiler neden Gargat ağacı dikiyor?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 11 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v) hadis-i şerifte belirtiği Yahudilerin en çok diktiği ağaç olarak bilinen gargat ağacı nedir?

  Gargat ağacı nedir?

  Gargad Filistin taraflarında epeyce yetişen dikenli bir ağaç türü, bir cins çalılıktır. Arabistan’ın başka bölgelerinde de yetişmektedir.
  Medine'deki Baki‘ Mezarlığı (Cennetül-Bakî‘) zamanında gargad denilen çalılarla kaplıydı.

  Gargat Ağacı İle İlgili Hadis-i Şerifler


  Ebû Hüreyre (r.anha)'dan rivayet edildiğine göre Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:

  “Müslümanlarla yahudiler çarpışmadıkça kıyamet kopmayacaktır. Yahudi taşın, ağacın arkasına saklanacak, bunun üzerine o taş, o ağaç yahudiyi kovalayan kimseye, ‘Ey müslüman! Arkamda bir yahudi var, gel onu öldür!’ diyecek. Yalnız garkad ağacı bir şey söylemeyecek; çünkü o yahudilerin ağaçlarındandır.” (Buhârî, Cihâd 94, Menâkıb 25; Müslim, Fiten 82)

  O Ağaç Dile Gelip Konuşacak

  Müslümanlar ile yahudiler arasında çıkacak ve artık yahudilerin işi tamamen bitirecek olan bu arbedenin Hazreti İsâ’nın (a.s) yeryüzüne inmesinden sonra meydana geleceği anlaşılmaktadır. Çünkü Hz. İsa (.a.s) yahudilerle savaşacak ve onların işini tamamen bitirecektir. Hazreti İsa (a.s)’ın asıl hedefi deccal ve onun taraftarlarıdır. Deccalin yahudi kökenli olması nedeniyle onu en çok yahudiler destekleyecek, bu nedenle de Hz. İsa (a.s)'ın gazabına uğrayacak ve yeryüzünden silinip gideceklerdir.

  Resul-i Ekrem Efendimiz’in (s.a.v) bu hadisinde yahudilerin tükenişi, dikkat çekici bir misalle anlatılmaktadır. Eğer bu savaşta bir yahudi müslümanların silahından canını kurtarıp bir taşın ya da ağacın arkasına saklanacak olsa, o taş, o ağaç dile gelip konuşacak ve yahudiyi kovalayan mücahide, aradığı kişinin kendi arkasına saklandığını haber verecektir. Ağaçların, taşların gerçekten dile gelip konuşması hadisesi ise kıyamet yaklaştığı vakit olacaktır. Demek ki o vakte kadar yahudi-müslüman mücadelesi devam edip gidecektir.