Güncel Fırat Kalkanı’ile Tarih Tekerrür mü Ediyor?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Fırat Kalkanı Operasyonu

  Dünya, kritik bir dönemeçten geçiyor. Ortadoğu’da yaklaşık altı sene önce çıkan yangın, pek çok ülkeyi neredeyse bir girdap gibi içine çekiyor. Diktatör rejimlerden kurtulan Arap ülkeleri, ortaya çıkan yeni durumdan hiç de hoşnut değil. 2003 yılında Amerika’nın işgaliyle özgürlüğüne kavuşacağını uman Irak halkı, 13 yıldan bu yana kargaşanın, belirsizliğin, istikrarsızlığın pençesinde boğuşuyor. Suriye’de olan biten, bir iç savaş olmanın çok ötesinde artık. Çünkü, katledilen ve mülteci durumuna düşürülen Suriyelilerden geriye rejim güçleriyle büyük devletlerin piyonluğunu yapan vekalet savaşı örgütleri kaldı. . Rusya, İran, ABD ve Avrupa ülkeleri uzaktan uzağa yönettikleri bir savaşın zaten tam da ortasındalar. Türkiye de çıkarlarını savunmak, ayrıca yüzyıllar boyu aynı çatı altında bir arada yaşadığı kardeşlerine sahip çıkma hissiyatının verdiği sorumlulukla, Suriye’de ben de varım, diyor.

  Ülkemiz, sınır güvenliğini tehdit etmekte olan DAEŞ ve PYD terör örgütleri ile mücadelede Rusya faktörünün devreye girmesi sebebiyle yetersiz kalıyordu.
  Rusya’nın, uçak krizi sonrasında Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak üzere bu örgütlerle beraber PKK’ya da açıktan destek verdiği hepimizin malumu. “Diplomasi neden önemli?” sorusunun cevabı Türkiye-Rusya ilişkilerinin son bir yılına bakınca çok rahat bir şekilde verilebilir.

  Uluslararası ilişkiler, dostluklar veya düşmanlıklar üzerine değilde, menfaatler üzerine kurulmaktadır. Devletlerin duyguları olmaz. Devlet, dün kendilerine göstere göstere silah çeken bir devlet ile bugün aynı masaya otururlar, anlaşma imzalar ve hatta ticaret yapar, stratejik müttefik olur. Çok geçmeden çıkarlar değişir, bütün anlaşmalar iptal edilir, vs… Türkiye-Rusya krizinin iki ülkeye de yarar vermediği anlaşılınca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e önce bir mesaj gönderildi, karşılığı alınınca da görüşme talep edildi. 15 Temmuz NATO destekli darbe girişimi iki ülke arasında diyalog zemini oluşmasını hızlandırdı ve beklenenden daha kısa bir sürede kriz sona erdi. Ve Türkiye, Rusya’yla yaptığı anlaşmaların neticesi olarak, Mercidabık Savaşı’nın beş yüzüncü yıl dönümünde Fırat Kalkanı adını verdiği operasyonla Suriye’ye kara sınırından giriş yaptı.

  Fırat Kalkanı’ile Tarih Tekerrür mü Ediyor.