Fil Vakasının Kısaca Özeti

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Efendimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in doğduğu yıl gerçekleşen ve o yıla fil yılı adını veren olay ve Habeşistan Kralı Necâşi Ashame'nin ve de Yemen'e hükümdar tâyin ettiği Ebrehe b. Sabbah el-Eşrem'in kabeyi yıkma girişimini konu alır.

  Ebrehe, Habeşistanı bir ticaret merkezi haline getirmek ister ve de bu sebepten kendine de kabeyi rakip olarak görür. Koca bir fil ordusuna sahip olan Ebreh, filelri ile beraber kâbeye doğru ilerler.

  Kabede yaşayanlar korku içerisinde beklemeye başlar ve sabaha karşı Ebrehe, Mekke’ye doğru ilerler. Mamud denilen büyük fil, şehre yakınlaşınca yere çöküverdi: kalkması için çok uğraştıkları halde kalkmaz. Öbür filler de kaçmaya çalışır.

  Daha Sonra kırlangıç sürüsüne benzer kuşlar ebrehenin ordusuna saldırı ve telef ederler. Bu olay fil suresinde şöyle geçmektedir:

  “Görmedin mi Râbbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzâklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlâra çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihayet onları yenilmiş ekin yâprağı gibi yaptı.”