Biyografi Feyzullah Efendi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Eylül tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Seyyid Feyzullah Efendi, 1639 senesinde Erzurum'da dünyaya geldi. Asıl ismi Mehmed olup, Erzurum Müftüsü Seyyid Mehmed Efendi ile Şerife Hatunun oğludur. İlk öğrenimini babasından aldı. Daha sonra Seyyid Abdülmü'min'den vede dayısının oğlu İsmail Efendi'den Arapça, fıkıh, Farsça ve fıkıh usulü okudu. Erzurum bölgesinin seçkin alimlerinden olan Şeyh Mehmed Vani Efendi'nin derslerine de devam etti.

  Mehmed Vani Efendi'nin isteği üzerine 1664 senesinde İstanbul'a, oradan da padişahın bulunduğu Edirne'ye gitti. 1672'de hacca giden Seyyid Feyzullah Efendi, döndükten sonra Vani Efendi'nin aracılığıyla IV. Mehmed'in şehzadesi Mustafa'ya, hoca oldu. Seyyid Feyzullah efendi ilimiye mesleğinde hızla yükseldi.

  Üsküdar Mihrimah Sultan, Sahn-ı Seman, Haydarpaşa ve Ayasofya medreselerinde müderrislik yaptı. 1674'de İstanbul kadılığı payesiyle Sultan Ahmed Medresesi'ne atama edildi. 1678 senesinde ise Rumeli kazaskerliği payesiyle Şehzade Ahmed'in hocalığına getirildi. Sultan IV. Mehmed tarafından görevinden alındıysa da birkaç gün sonra suçsuz olduğu anlaşılınca görevine iade edildi.

  14 Şubat 1688'de şeyhülislam oldu. Seyyid Feyzullah Efendinin 17 gün kadar süren bu ilk şeyhülislamlığından azli, askeri bir karışıklıktan kaynaklandı. Yeniçeriler şeyhülislam Seyyid Feyzullah Efendiyi Erzurum'a göndermişlerdi. 7 yıl kadar burada yaşayan Seyyid Feyzullah Efendi, hocalığını yaptığı Şehzade Mustafa'nın tahta çıkışından sonra Edirne'ye gelip, ikinci kez şeyhülislamlığa atama edildi.

  8 yıl bu görevde kalan Seyyid Feyzullah Efendi, Osmanlı tarihinde ilk kez kendinden sonra şeyhülislam olması hususunda padişahtan bir ferman aldı. Bu uygunsuz icraatları ve giderek nüfuzunu artırıp tayinlere, azillere müdahalesi, içten içe büyük bir tepkinin oluşmasına yol açtı.

  Tarihe Edirne Vakası olarak geçen olay sonunda, başı kesilerek idam edildi. Güler yüzlü, bilgili, zeki,faziletli, nüktedan, vakur ayrıca yumuşak huylu bir kişi olarak bilinen Seyyid Feyzullah Efendi, Tefsir ve hadis ilimleriyle de uğraştı.

  Alınıtı