Soru Fevat Nedir? Fevat Hakkında Kısaca Bilgi

Konusu 'Hacca gitmek' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Ekim 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Fevat Nedir?

  Fevât, hac yapmak üzere ihrama girmiş olan bir kimsenin Arafat vakfesine yetişememesi demektir. İster mazeret sebebiyle ister mazeret olmaksızın vakfe süresi içinde (arefe günü zeval vaktinden bayram sabahı tan yeri ağarmaya başlayıncaya kadar) kısa da olsa bir an Arafat’ta bulunamayan kişi o yılki hacca yetişememiş, haccı kaçırmış (fevt etmiş) olur. Bu durumda olan kimse;

  a) İfrad haccı yapmak üzere ihrama girmişse umre yaparak ihramdan çıkar. Daha sonraki yılarda haccını kaza eden

  b) Temettu‘ haccı yapmak üzere, önce umre yapıp sonra hac için ihrama girmişse vakfeye yetişmediği için temettu“ bozulur. Şükür kurbanı kesmesi gerekmez. Bir umre daha yaparak ihramdan çıkar. Daha sonraki yıllarda bir hac kazâ etmesi gerekir.

  c) Kıran haccı için ihrama girmiş ve vakfenin fevtinden önce; umrenin tavaf ve sa'yini yapmış ise ikinci bir umre daha yaparak ihramdan çıkar. Şükür hedyi kesmesi gerekmez. Şayet umre tavafını ve sa‘yini yapmamışsa; önce umre ihramından çıkmak için umre tavaf ve sa'yini yapar, sonra hac ihramı için ikinci defa tavaf ve sa'y eder. Tıraş olup ihramdan çıkar. Daha sonraki yıllarda sadece haccını kaza eder. Vakfeyi kaçırarak hacca yetişemeyen kimselerin ihramdan çıkmak için yaptıkları umreler, ihsarlıların kestikleri hedy yerine sayıldıkları için ayrıca kurban kesmeleri gerekmez.


  Fevat Nedir.