Evvabin Namazının Fazileti

Konusu 'Zekat vermek' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Evvabin Namazının Fazileti

  evvabin_namazi_fazileti.


  Evvab, gönülden Allah’a yönelen, hatalarına pişmanlık duyarak tövbe eden, Allah’tan gafil kalmamaya gayret eden demektir. Akşam namazından sonra kılınan namaza evvabin ismi verilmesi adet olmuştur. Peygamberimiz isim vermeden akşam namazından sonra nafile namaz kılmayı teşvik etmiştir. Peygamberimiz bu vakitte gafil olmayıp namaza yönelmenin faziletini haber vermek için şöyle buyurmuştur: “Kim akşam namazından sonra kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa, bu kendisi için on senelik ibadete denk kılınır. (Tirmizi, Salat, 202)

  Yatsı namazının vakti girince, yatsı namazının farzından önce bazen sünnet kılar bazen de kılmazdı. Yatsı namazının farzından sonra ise iki rekat müekked sünnet olan namazı kılmayı ihmal etmezdi. Bundan sonra yatsı namazı ile sabah namazı arasında vitir namazını kılardı.

  Allah Resulü, vitr namazını ekseriyetle teheccüd namazının arkasından kılardı. Ama gecenin başında, ortasında veya sonunda kıldığı da olmuştur. (Ebu Davud, Tefriu ebvabi’l-vitr 7,8)

  Bir defasında Hz. Aişe: “Şayet geceleyin uyanamayıp da vitri geçirirseniz durum ne olur?” deyince Hz. Peygamber ona: “benim gözlerim uyursa da kalbi uyumaz, zamanı gelince uyanır, önce teheccüdü sonra vitri kıllarım” cevabını vermiştir. (Tirmizi, “Şemail”, 45)

  Hz. Peygamber [sallallahu aleyhi ve vesellem] yatsı namazını kıldıktan sonra saadet hanesine döner, eşlerinden kimin sırası gelmişse geceyi orada geçirirdi. Yatsı namazından sonra da konuşmayı sevmezdi.