Evliyanın özellikleri Neleredir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Evliyanın özellikleri Nedir? Kısaca

  Evliya kişiler hakkı ve de doğruyu bildikleri için arif kimselerdendir. Bu özellikleri kendisinde toplamıştır. Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) evliyayı şöyle tarif etmiştir:

  "Onlar görüldüğü zaman akla Yüce Allah gelir. Yüzleri nurludur. Onlarla beraber bulunanlar şaki olmaz."

  Evliyaların hepsi takva sahibiydiler. Takva sakınmak, Yüce Allah’dan korkarak, yasaklardan, günahlardan, haramlardan, sakınmalıdır. Harama düşmemek için, helal yada haram olduğu belli olmayan şüpheli şeylerden sakınmaya vera denir. Bu bakımdan, haramlardan daha çok sakınma derecesi olan vera takvanın manası altına girer.

  Kur'an-ı Kerim'de mealen buyruldu ki: "Allah, o takva sahiblerini sever." (al-i İmran sûresi: 76) Efendimiz Hz. Muhammed (Aleyhi salatu vesselam); "Ya Rabbi! Bana ilim, hilm, takva ve afiyet ihsan eyle." duasını çok söylerdi. Ebû Said Muhammed Hadimi Berika'sında bu hadis-i şerifi açıklarken, duada geçen ilimden maksat faydalı ilim, yani iman, ibadet, amel ve ahlak bilgileridir. Hilm ise, yumuşaklık demektir. afiyetten murad, dinin ve itikadın, bozuk inançlardan, işlerden, nefsin isteklerinden, kalbin vesvese ve şüphelerinden, bedenin hastalıklarından kurtulmasıdır demektedir.

  * Evliyayı gören kimsenin gönlü ona mail olur. Evliyanın her sözü, her hareketi İslam’a uygundur. Yanında bulunan kimselerin kalblerinde Yüce Allah korkusu ve Allah Teala sevgisi hasıl olur. Başka şeylerden soğur. Evliya, ölü kalbleri diriltir. Kalblerdeki pası temizler. Onun yanında duranın günah işleme arzusu yok olmaya başlar.

  * Evliyalar bütün kötü huylardan uzaktır. İyi huylarla süslenmektedir. Kendisine zulmedeni affeder, darılana iyilik ve de ihsanda bulunur. Onda mal, mevki ve şöhret hırsı bulunmaz. Övülmeyi sevmez. Yerilmekten korkmaz. Tevazu sahibidir. Kendisini kimseden üstün görmez. Hiç kimseyi aşağılamaz.
  İlim sahibidir, ihlasla amel eder. Kimsenin zararını istemez. Herkese merhamet eder, İnsanların saadeti için çalışır. Sözünde durur. Emanete riayet eder. Kimseye hıyanet etmezler. Suizan, gıybet ve de fitneden kaçar.
  Haklı olsa da münakaşa etmez. Belalara, sıkıntılara göğüs gerer. Nimetlere şükreder. Ehline danışarak iş yapar. Günah işlemekten ve bilhassa imansız gitmekten çok korkar. Çok istiğfar eder.

  Muhammed Salim hazretlerine, [Bir kimsenin evliya olduğu nasıl anlaşılır?] dediklerinde, [Tatlı dili, güzel ahlakı, güler yüzü, cömertliği, münakaşa etmemesi, özürleri kabul etmesi ve de herkese merhamet etmesi ile bir kimsenin veli olduğu anlaşılır] buyurmuştur.

  Eskiden evliya çok idi
  Eskiden Abdülkadir-i Geylani, imam-ı Rabbani ve Ahmed Rıfai hazretleri gibi mürşid-i kamil olan evliya var idi. Evliya oldukları bazı vasıfları ile bilinirdi. Böyle zatların vasıfları kitaplarda bildirilmiştir. Yüce Allah'ın sevgisine kavuşmuş olana Evliya denir. Başkalarının da kavuşmalarına vasıta olana Mürşid denir. Mürşid-i kâmilin, yani rehberlik eden evliyanın alameti, itikadının düzgün olması ve İslam ahkâmına tam uymasıdır. Sözleri, hareketleri İslam ahkâmına uygun olmayan zat, havada uçsa da, rehber olamaz. Evliya ile konuşmak ve onu görmek, Allahü teâlâyı hatırlamaya sebep olur. Allahü teâlâdan başka her şey kalbe soğuk gelir. Allahü teâlâ, (Evliyam şunlardır ki; ben anılırsam, onlar hatırlanır, onlar hatırlanınca ben anılırım) buyuruyor. Resulullah efendimize, evliyanın alametleri sorulunca, (Onlar görülünce Yüce Allah hatırlanır) buyurdu. Bugün yapılacak iş, eskiden yazılmış, İslam alimlerinin kitaplarını okumaktır.