Evden Çıkarken Eve Girerken Okunan Dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Eve Girerken Ve Çıkarken Okunan Dualar

  Evimize gireceğimiz zaman selam verip sağ ayağımızla girip sol ayakla çıkmalıyız.ve dua okumalıyız.

  Peygamberimiz (s.a.v.)Evinden çıkarken okuduğu duası şöyledir:

  Duanın okunuşu
  Bismillah tevekkeltü alallah. La havle vela kuvvete kuvvete illa billah.

  Duanın anlamı
  Allah’ın ismiyle Allah’ın ismini söyleyerek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a dayandım. O’na dayanıyor, O’na güveniyorum. Güç ve kuvvet ancak ve ancak Allah’ın yardımıyla olur.

  Bir kimse evine girerken şu duayı okur

  Duanın okunuşu
  Bismillah. Tevekkeltü alellah. Allahümme inni euzü en udille ev udalle. Ev ezille, ev üzelle. Ev ezlime, ev uzleme. Ev echele, ev yüchele aleyye.


  Duanın anlamı
  Allah’ın ism-i şerifini zikrederek evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde Allah’a tevekkül ediyorum. Allah’ım, doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan; hataya düşmekten, başkalarını da düşürmekten; haksızlık etmekten, haksızlığa uğramaktan; hürmetsizlik ve cahillik etmekten, yahut bunlara maruz kalmaktan sana sığınırım.

  Bir diğer dua bir kişi evine girerken şu dua okur

  Duanın okunuşu
  Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevleci ve hayra’l-mahrec. Bismillahi velecna ve bismillahi harecna ve alellahi -Rabbine- tevekkelna.

  Duanın anlamı
  Allah’ım! Evime her giriş ve çıkışımda senden hayır ve iyilik dilerim. Hayırlı bir şekilde girmeyi ve hayırlı bir şekilde çıkmayı istiyorum Allah’ım senin mübarek adını anarak Bismillah diyerek evimizden çıktık. Rabbimiz Allah’a dayandık. Ey Rabbimiz sana tevekkül ettik Sana dayanıp, sana güvendik.
   
  Son düzenleme: 5 Şubat 2014