Evden Camiye Girerken Okunacak Dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Peygamber Efendimiz Camiye Giderken Okuduğu Dua

  Evden namaz kılmak için camiye giderken Efendimiz [sallallahu aleyhi ve sellem'in] okuduğu duâyı okumak müstehap tır.İbn-i Mâce'nin rivâyet ettiği hadîsinde Efendimiz şöyle buyurur:

  Kim şu duayı okuyarak namaz için yürümeye başlarsa 70 bin melek O'na istiğfar eder, afvolması için duada bulunur, namaz sonuna kadar da Rabbimiz meleklerin duasını kabûl buyurur, afva mazhar kılar.

  Efendimiz Hz.Muhammed [sallallahu aleyhi ve sellem'in] okumamızı tavsiye buyurduğu duâ şudur:

  Allahümme innî es'elüke bi-hakkı's-sâiline aleyke ve bi-hakkı memşâye hâzâ. Fe-innî lem ehruc şerran velâ betaran ve lâ riyâ'en velâ süm'aten ve harectü ittika'e sahatike, vebtigâ'e merdâtike. Es'elüke en tüb'idenî mine'n-nâr ve en tağfirelî zünûbî. İnnehû lâ yağfiru'z-zünûbe illâ ente.

  Manası:

  Allâh'ım; senin kapında sail olarak bulunanların hakkı için, senin emrine uymak için girdiğim şu yürüyüşümün hakkı için senden (hayırlı niyetlerimin kabûlünü) istiyorum. çünkü ben şu andaki yola sana karşı gelmek, büyüklenmek, gösteriş yapmak, insanların görüp beğenmelerini sağlamak için çıkmadım. Sadece azabından korkarak, rızanı umarak çıktım. Beni Cehennem'in ateşinden korumanı ve buna sebeb olacak günahlarımı da afvetmeni diliyorum. Kesin hakikat odur ki, günahları ancak sen afvedersin. Senden başka koruyucu, kurtarıcı yoktur