Önemli Evde Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır Nerede Yaygındır

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve saadet tarafından 1 Kasım 2017 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör Admin

Evde Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır Nerede Yaygındır

Evde Eğitim

Evde eğitim ABD genelinde popülarite kazanmıştır. 1.5 milyon çocuk (okul çağı çocuklarının neredeyse % 3'ü) formel eğitimlerini evde almaktadır.

Neden aileler çocuklarının eğitiminde böylesine zorlu bir durumu seçmişler? Yirmi yıl öncesinde birçok veli evde eğitimin öncülüğünü yapıp (şimdilerde tüm eyaletlerde yasaldır) çocuklarına güçlü bir dini temel vermek istediler. Günümüzde çoğu anne ve baba olan bu çocuklar devlet okullarının iyi iş çıkaramadığını ve kendilerinin daha iyisini yapacaklarını düşünmektedir. Çocuklarının yararı için iş saatlerini değiştirme ve cebir ve diğer gerekli konuları yeniden öğrenmede gönüllülerdir. Birçoğu en iyi bildikleri konuda uzmanlaşmalarına olanak sağlayan bir havuz oluşturmak için guruplar kurmuştur.

Evde eğitim taraftarları, birçok devlet okulunun zayıf performansı karşısında gittikçe artan sayıda ebeveynin çocuklarını eğitmek için öne çıkmalarına, hiç kimsenin şaşırmaması gerektiğini söylemektedirler. Dahası, ortalamada, evde eğitim gören çocuk okulda eğitim göreni geride bıraktığı için sistem işlemektedir de. Eleştirmenler evde eğitimin devlet okullarına giden fonları azalttığı bunun da öğrencilerin çoğuna zarar verdiğini düşünmektedir. Ayrıca bir eleştirmenin belirttiği gibi, evde eğitim “bazı çok zengin ve eğitimli ebeveyni sistemin dışına almaktadır. Bunlar yöneticilerle işlerin nasıl çözümleneceğini bilen insanlardır”
    Kendini bir dine nispet etme durumu toplumsal sınıf, etnik yapı ve ırk ile ilişkilidir:

Ortalama bir Presbiteryen, Episkopos ve Yahudi toplumun üst kesiminden gelirken, Baptist ve Lüteryenler toplumun alt kesimindendir.
    Dinin etnik yapıyla sıkı bir ilişkisi vardır. Bunun sebebi ABD’ye göç edenlerin genelde belli dini çoğunlukların yaşadığı ülkelerden gelmesidir.
    Afrika’dan köle ticareti yoluyla gelen insanlar ABD’de Hristiyan olmuş fakat kendi yerel dinleri ile Hristiyanlık arasında bir melez yapı oluşturmuşlardır.